Święto pracowników socjalnych i promocja rodzicielstwa zast.

2
80
2.jpg
23 listopada w siedzibie I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl. odbyła się konferencja „Dom tylko dla mnie", którą z ramienia organizatora – Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim – otworzyła dyrektor Irena Obiegły. Z powodu przypadającego na dzień 21 listopada Dnia Pracownika Socjalnego spotkanie stało się okazją do złożenia podziękowań za pracę na rzecz ludzi i rodzin potrzebujących pomocy. W imieniu władz powiatu podziękowania oraz najlepsze życzenia dla całej pomocy społecznej powiatu wodzisławskiego przekazał starosta Tadeusz Skatuła. –  Życie pokazuje i uczy, że niesienie pomocy innym nie jest łatwym zadaniem. To służba, której czasem towarzyszy ból i łzy. Życzę, by mimo nieraz gorszych dni i momentów w owej służbie odnajdywać satysfakcję i energię do kolejnych wyzwań, a przede wszystkim głęboko humanitarną miłość do drugiego człowieka – powiedział starosta, który słowa szczególnej wdzięczności skierował do młodych wolontariuszy ze szkół ponadgimnazjalnych, którzy na co dzień pomagają osobom potrzebującym w powiatowych jednostkach pomocy społecznej oraz podczas imprez dla osób niepełnosprawnych. Grupie młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl., która pomagała m.in. rodzinom zastępczym i ich wychowankom, starosta w dowód uznania wręczył specjalne podziękowania. 
 
 
 
 
Promują rodzicielstwo zastępcze 
Szczególnym rodzajem pomocy społecznej jest rodzicielstwo zastępcze. Z tego powodu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej od kilku lat prowadzi kampanię promującą rodzicielstwo zastępcze pod nazwą "Każde dziecko powinno mieć dom". Podczas poniedziałkowej konferencji o funkcjonowaniu rodzin zastępczych na terenie powiatu wodzisławskiego mówiła Danuta Marciniak, zastępca dyrektora PCPR. – Jeśli dziecko nie może wychowywać się w swojej rodzinie, powinno mieć możliwość znalezienia przyjaznego środowiska zastępczego. Z tego powodu zachęcamy osoby, które chciałyby zostać rodziną zastępczą do kontaktu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie – mówiła wiceszefowa PCPR.  Obecnie w powiecie wodzisławskim funkcjonuje 160 rodzin zastępczych, w których przebywa 247 dzieci. Dużo, ale ciągle za mało. – Potrzeby w kierunku pozyskiwania nowych rodzin zastępczych są ogromne, bo bycie rodzicem zastępczym to odpowiedzialna i trudna rola, jaką rodzina podejmuje. Na dzisiaj gdyby było jeszcze 30 rodzin przygotowanych, przeszkolonych, mających możliwości przyjęcia do swojego domu dziecka, to na pewno te dzieci, które teraz umieszczone są w pogotowiach i placówkach wychowawczych mogłyby znaleźć dom – wyjaśniła Irena Obiegły, szefowa PCPR. 
 
Wielkie serce rodzin zastępczych 
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej nie jest zadaniem łatwym, ale może być źródłem szczęścia i satysfakcji z niesienia pomocy tym najbardziej potrzebującym: dzieciom. Tworzenie rodzin zastępczych to szansa na szczęśliwe dzieciństwo dla tych milusińskich, którym życie już od początku nie szczędziło trudnych chwil. Swoimi doświadczeniami związanymi z przyjęciem i wychowaniem dzieci dzielili się podczas konferencji przedstawiciele rodzin zastępczych.  –  To jest służba 24 godzinę na dobę. Najtrudniejszy moment to wtedy, gdy dzieci są do nas przywożone. Wtedy nasza rola w tym, by dzieci się nie bały, nam zaufały i zobaczyły, że można żyć normalnie. Potrzeba tutaj bardzo dużo naszej pracy, tzn. całej rodziny. Są też cudowne chwile, kiedy widzimy, jak dzieci się zmieniły, jak zaczynają mówić słowo kocham. Ja się wtedy bardzo cieszę, bo widzę, że moja praca nie idzie na marne – mówiła Monika Banasik, której rodzina pełni funkcję pogotowia opiekuńczego. Jest to szczególny rodzaj rodziny zastępczej, w której umieszcza się dziecko do czasu uregulowania jego sytuacji prawnej. 
 
Konferencję „Dom tylko dla mnie" zakończyło wystąpienie Dariusza Leszczyńskiego, prezesa działającego od 10 lat  Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Pokochaj Mnie", którego rodzina od wielu lat również pełni funkcję rodziny zastępczej. Przedstawił on informację, czym na co dzień zajmuje się stowarzyszenie i na jakie wsparcie z jego strony mogą liczyć nie tylko rodziny zastępcze i kandydaci na nie.
 
SP Wodzisław Śl.
publ. /j/