Spalony Wodzisław

4
28
spalony Wodzisław-1.jpg
Najpierw trochę z historii…
 
Było to w czasie jarmarku 1822 roku, gdy  w stodole położonej poza kościołem i probostwem, na wzgórku panującym nad miastem wybuchł pożar. Prawdopodobnie zachodziło złośliwe podpalenie. Silny wiatr poniósł falę ognia w stronę miasta. Od iskier płonącej drewnianej stodoły zapaliło się najpierw probostwo. Z probostwa przeniósł się ogień na kościół parafialny, stąd na drewniany klasztor minorytów, stąd rozszerzył się tak gwałtownie po całym mieście, że w przeciągu 15 minut po wybuchu pożaru w stodole stanął w ogniu zamek, położony w dolnej przeciwnej stronie miasta.  Pastwą szalejącego żywiołu padły 144 domy mieszkalne, 61 chlewów , 19 stodół , garbarnia, kościół katolicki, budynek królewskiej głównej warty żandarmerii, stojący na środku rynku, browar miejski i słodownia, areszt miejski, biura rady miejskiej i magistratu. W gminie zamkowej spalił się zamek hrabiego Strachwitza. Najsmutniejszą karą tego straszliwego  dla Wodzisławia  dnia – to ofiary w życiach ludzkich. W czasie pożaru zginęło 10 osób . Przeszło 300 rodzin straciło dach nad głową  i prawie całe mienie.  Jak jednak pokazała historia Wodzisław odbudował się ze zgliszcz.
 
A jakie są plany atrakcji podczas wydarzenia. Na górnej pierzei  powstanie pięć domków krytych strzechą. W trzech domkach każdego dnia będzie można zobaczyć dwie wystawy, które przygotował Dawid Lach. Pierwsza z nich to reprodukcje archiwalnych pocztówek Wodzisławia Śląskiego i jego okolic z ubiegłego 100-lecia, które udostępnił ze swojej prywatnej kolekcji Zygmunt Czerwiński. Druga wystawa to zdjęcia współczesne, wykonane z dwóch wież kościelnych: Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Starym Mieście oraz Parafii Pod Wezwaniem Matki Boskiej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padawy w Jedłowniku. To świetna okazja, aby zobaczyć pocztówki w tak dużym formacie oraz panoramy miasta rozciągające się na ponad 150 cm zdjęciach.  12 i 13 grudnia w dwóch pozostałych zabudowaniach odbędzie się prezentacjach drobnego inwentarza, zapowiedzieli się także animatorzy prezentujący rzemiosło tamtego okresu. Wokół zabudowań prezentowane będą również inne historyczne eksponaty.  Punktem kulminacyjnym imprezy 19 grudnia około 15.00  będzie inscenizacja spalenia Wodzisławia a przed inscenizacją zapraszamy również do zwiedzania wodzisławskiego muzeum, w którym będzie można zapoznać się z XIX i XX wieczną historią miasta.  
 
Po wydarzeniu ok. 16.00 zostaną zaprezentowane miksy kolędowe zgłoszone do konkursu, o 17.00 wystąpi Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa a około 18.00 zaplanowany jest koncert zespołu EDA. Przy okazji zapraszamy na wszystkie atrakcje Wodzisławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego w dniach 12 – 23 grudnia –  https://www.facebook.com/events/1045214295528988/.
 
APEL organizatorów :
Zachęcamy do współpracy organizacje pozarządowe, lokalnych przedsiębiorców, wszelkie instytucje, harcerzy, młodzież oraz właścicieli pobliskich gospodarstw rolnych.  Jak do tej pory pomoc swą zaoferowali nam: Izba Gospodarcza Wodzisław, Straż Pożarna z Wodzisławia i z Rogowa, która wzbogaci widowisko historyczne sikawką konną z zamierzchłych czasów, MOSiR, ZGMiR, PWiK, Firma MAR-Auto ze Szczytnej, PKP Sekcja Eksploracji Rybnik oraz wiele, wiele innych podmiotów i lokalnych przedsiębiorców.  Liczymy na Waszą pomoc, ogromnym znaczeniem będzie pomoc fizyczna przy wznoszeniu zabudowań, dlatego zwracamy się z prośbą do osób, które mogą poświęcić odrobinę czasu na odtworzenie historii Naszego miasta. Prace rozpoczną się od dnia 05.12 do 13.12. zawsze po godzinie 15 do zmierzchu.
PRZYJDŹ – „ RAZEM MOŻNA WIĘCEJ ”
Pomysłodawcą wydarzenia Historycznego jest Grupa Rekonstrukcyjno – Historyczna Piechota – HEER, GRH Piechota – HEER działa charytatywnie i nie pobiera żadnych opłat, KONTAKT:  Mariusz 668 116 803 Wiesław 609 512 567.
 
 
publ. /j/