Odblaskowa akcja wodzisławskiej drogówki

6
25
odblaski_akcja.jpg

Po zmroku, w jesienne wieczory, często w ciemnym ubraniu człowiek na drodze staje się niewidoczny. Warto mieć świadomość, iż niewielki, odblaskowy element przyczepiony do odzieży lub torby może zapobiec tragedii. W ramach akcji „Bezpieczny, bo widoczny”, policjanci ruchu drogowego wyruszyli wczoraj po zmroku na drogi powiatu wodzisławskiego. Uświadamiali i namawiali mieszkańców do dbania o swoje bezpieczeństwo.

Niestety wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że brak elementów odblaskowych zagraża ich bezpieczeństwu na drodze. Rowerzysta bądź pieszy poruszając się po zmroku, na nieoświetlonym odcinku drogi, dodatkowo podczas opadów deszczu powoduje duże zagrożenie. Ubrany w ciemną odzież, bez odblasku jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Zarówno poniższe zdjęcia, jak i krótki film obrazują, iż również w powiecie wodzisławskim nie brakuje po zmroku osób, które nie są świadome niebezpieczeństwa na drodze. W czasie wczorajszej akcji funkcjonariusze napotkali słabo widocznych pieszych, którzy nie posiadali żadnych elementów odblaskowych. Rowerzystów, którzy nie tylko nie posiadali sami elementów odblaskowych ale nie wyposażyli nawet swoich jednośladów w obowiązkowe oświetlenie. Mundurowi uświadamiali, represjonowali oraz wręczali elementy odblaskowe. Zgodnie z przesłaniem akcji „Bezpieczny, bo widoczny” namawiali do dbania o bezpieczeństwo na drodze.  

Podczas wczorajszej akcji nie zabrakło na szczęście również pozytywnego przykładu, a w zasadzie wzoru do naśladowania. Na ostatnim ze zdjęć widoczny jest starszy mężczyzna napotkany na ulicy Młodzieżowej w Wodzisławiu Śląskim. Prawidłowo oświetlony rower oraz z daleka widoczna kamizelka odblaskowa. Tak właśnie powinna wyglądać moda na własne bezpieczeństwo. Gratulujemy wzorowej postawy!

 

/publ.d./