Wizyta uczniów ZST w niemieckiej szkole

0
47
P1120922.JPG
Relacja uczniów ZST z polsko-niemieckiej wymiany (Matusz Migdoł, Kamila Rugor, Anna Glenc). 
Pierwszego dnia, po długiej podróży, zakwaterowaniu się w pokojach i wspólnym obiedzie, mogliśmy skorzystać z atrakcji pobliskiego Aquaparku „AQUAtoll Freizeitbad”  i relaksując się, nabrać sił na nadchodzący tydzień.
Drugi dzień był również pełen atrakcji. W szkole zostaliśmy powitani przez uczniów niemieckiej grupy oraz ich opiekuna Moritza Kellera.   Poznaliśmy też młodzież z norweskiej szkoły Polarsirkelen Videreagaende Skole, która w tym samym czasie gościła w placówce.  Po krótkich zajęciach poznawczo-intergracyjnych wspólnie zwiedziliśmy budynek, poznając historię, tradycje i życie szkoły oraz jej patrona, Wlihelma Maybacha, który był konstruktorem silników samochodowych.  Ku zaskoczeniu wszystkich, każdemu zafundowano przejażdżkę  zabytkowym Maybachem.  Po wspólnym obiedzie polsko-niemiecko-norweska grupa udała się na ściankę wspinaczkową, aby sprawdzić swoje siły i możliwości oraz poczuć smak adrenaliny.  
 
 
 
 
Następnego dnia, we wtorek, po zajęciach warsztatowych, czekała na nas następna niespodzianka – wyjazd do fabryki Audi w Neckarsulum.  Oglądając niemieckie cacka, niejeden z nas rozmarzył się i wyobrażał sobie, że do domu odjedzie najnowszym modelem Audi.  
W środę przed południem koledzy z Niemiec oprowadzili nas po mieście Heilbronn, które w jesiennych barwach prezentowało się jeszcze piękniej.  Tego samego dnia  po południu zwiedziliśmy fabrykę cukru Sudzucker w Offenau. Organizatorzy zaprosili nas na wykład o procesie powstawania tego popularnego środka spożywczego. 
Czwartkowe przedpołudnie upłynęło nam na tworzeniu prezentacji na temat naszej szkoły oraz Wodzisławia Śląskiego, którą zaprezentowaliśmy uczniom klas drugich niemieckiej placówki, zachęcając ich, aby wybrali nasz kraj i odwiedzili ZST w marcu przyszłego roku.  Po oficjalnym podsumowaniu polsko-niemieckiej wymiany oraz pożegnaniu przez pana dyrektora Bruna Troßbacha, który obiecał przyjechać do naszego pięknego miasta, udaliśmy się z krótką wizytą do muzeum nauki i techniki „Experimenta”.  Wieczorem zaś pojechaliśmy na pożegnalnego grilla.  
Ostatnią atrakcją była wizyta w muzeum mercedesa w Stuttgarcie, gdzie na przykładach konkretnych modeli mogliśmy podziwiać 126-letni rozwój motoryzacji.  Następnie zwiedziliśmy piękną starówkę oraz liczne sklepy, aby kupić pamiątki do domu.
W sobotę rano wyjechaliśmy do Heildelbergu – miasta, które jako jedno z nielicznych uniknęło zniszczeń w czasie II wojny Światowej.  Stąd też udaliśmy się w drogę powrotną do Wodzisławia Śląskiego.  Choć każdy z nas tęsknił za domem, a przede wszystkim za polskim jedzeniem, żal było opuszczać kraj, w którym przeżyliśmy tak wiele wspaniałych chwil.  Już dziś odliczamy czas do spotkania w marcu, obmyślając, jakie atrakcje przygotować dla naszych niemieckich kolegów.  
Podsumowując zrealizowany program, wyjazd można zaliczyć do bardzo udanych – uczniowie owocnie spędzili czas, podejmując działania mające na celu integrację młodzieży oraz propagowanie polskiej kultury i tradycji.  W trakcie spotkań i wycieczek młodzież popularyzowała wiedzę o Polsce, przekazując elementarne informacje na temat naszego miasta, regionu i kraju.  Za polsko-niemiecką wymianę uczniów odpowiedzialni w tym roku szkolnym są p. Andrzej Sobik i p. Agnieszka Popardowska.  Wymiana młodzieży dofinansowana została przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie (www.pnwm.org.pl).  
 
publ. /j/