Nadszedł czas wymiany opon letnich na zimowe

3
117
opolony_foto.jpg

Co roku powraca temat zimowego ogumienia. Nie wszyscy uważają, że wymiana opon jest konieczna. Jednak jazda samochodem to poważna sprawa. Nie można lekceważyć bezpieczeństwa swojego oraz innych użytkowników dróg, a bezpieczeństwo to w dużej mierze zależy właśnie od wyboru dobrej jakości opon. Należy wybierać rozwiązania jak najlepsze i jak najbezpieczniejsze, wpływające zarazem na polepszenie komfortu użytkowania samochodu. Koszty zakupu opon zimowych są względnie niewielkie. W odpowiednim doborze opon na pewno pomogą specjaliści z Serwisu Ogumienia Madag w Raciborzu.

Opony uniwersalne
Wielu producentów opon proponuje użytkownikom tzw. opony uniwersalne, które sprawdzą się zarówno latem jak i zimą. Przykładem takiej opony jest między innymi „Navigator” z Dębicy. Parametry jezdne samochodu wyposażonego w opony uniwersalne mogą być jednak niewystarczające podczas jazdy w warunkach ekstremalnych. Kiedy na drogach będzie wyjątkowo ślisko to opona uniwersalna może się nie sprawdzić.

Opony zimowe
Znacznie częściej właściciele samochodów wybierają typowe opony zimowe. Wybierając je zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa. Opony zimowe są bowiem technicznie przystosowane do zapewniania najlepszych parametrów jezdnych w zimowych warunkach pogodowych. Klasyczne opony zimowe uległy ewolucji i są projektowane tak, aby mogły zapewnić optymalne osiągi w warunkach europejskiej pory zimowej, to jest: śniegu i lodu, błota pośniegowego oraz stosunkowo dużych opadów deszczu i ryzyka jego przymarznięcia. Dobrą przyczepność opon zimowych na śniegu i lodzie zapewnia specjalna receptura mieszanki gumowej, z której powstaje bieżnik, zachowujący elastyczność w niskich temperaturach oraz specjalna rzeźba bieżnika. Ich obecność zdecydowanie poprawia kierowalność, hamowanie i przyśpieszanie. Opony zimowe są bardziej odporne na aquaplaning niż opony letnie, ponieważ mają bardziej otwartą rzeźbę bieżnika, zaś jej głębokość jest również większa niż w oponach letnich. Według przeprowadzanych testów droga hamowania samochodu wyposażonego w dobre opony zimowe skraca się średnio o 30%.

Wybór opon do samochodu
Na rynku dostępne są opony zimowe do wszystkich typów samochodów, wybór zależy od użytkownika samochodu, jego kieszeni i upodobania. Można przyjąć zasadę, że opony droższe zazwyczaj charakteryzują się lepszymi parametrami eksploatacji. Podsumowując, w warunkach zimowych opony zimowe przewyższają opony letnie oraz uniwersalne we wszystkich parametrach związanych z bezpieczeństwem jazdy. Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać. – Sama wymiana opon to jednak nie wszystko. Opony muszą być także dobrej jakości. Wymagają kontroli – radzi nasz ekspert z Serwisu Ogumienia Madag. Wiosną serwisy przeżywają oblężenie. Starają się dopasować z ofertą opon do możliwości finansowych każdego klienta. MADAG oferuje największy w mieście wybór opon renomowanych marek Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava, Dębica, Continental, a dla klientów mniej wymagających oferuje markę Aeolus, która zapewnia przez rok czasu wymianę opony na nową w przypadku jej uszkodzenia. Zapraszamy do autoryzowanych serwisów oponiarskich już teraz. Przygotuj się do sezonu letniego i podróżuj bezpiecznie!

Serwis Ogumienia MADAG s.c.

ul. Rybnicka 61
tel. 032 415 25 98

ul. Opawska 155
tel. 32 307 30 20
Racibórz

/artykuł sponsorowany/