Koleje Śląskie będą jeździły do Czech

2
29
01_koleje_slaskie_foto.jpg

13 grudnia Koleje Śląskie uruchamiają połączenie transgraniczne do Bohumina. Bohumin to ważna stacja przesiadkowa, niektórzy nazywają ją „Bramą na południe Europy". Można stąd bowiem dojechać nie tylko do wielu atrakcyjnych miejscowości w województwie morawsko-śląskim (np. Ostrawy), ale także do miast nieco bardziej oddalonych o charakterze turystycznym, m.in. do Pragi, Brna, Pardubic czy Ołomuńca.

Kilka dni temu Koleje Śląskie podpisały umowę ze spółką Koleje Czeskie (České Dráhy), Dokument dotyczy m.in. współpracy w zakresie transgranicznych przewozów kolejowych na przejściach granicznych Chałupki – Bohumin i Cieszyn – Czeski Cieszyn. Tym samym część pociągów, które dotychczas swój bieg kończyły w Chałupkach lub Wodzisławiu Śląskim, będzie dojeżdżać do stacji w Bohuminie. Natomiast ČD, kursujące do tej pory na trasie Frydek-Mistek (Frýdek-Místek) – Czeski Cieszyn (Český Těšín), wydłużą relację pociągów na tej trasie do Cieszyna.

Na tym jednak nie koniec dobrych informacji. Koleje Czeskie będą honorować cztery typy biletów Kolei Śląskich. Honorowane na terenie całego województwa morawsko-śląskiego (Moravskoslezský kraj) będą: bilety sieciowe imienne dobowe (nieograniczona liczba przejazdów w pociągach KŚ i ČD), weekendowe (SilesiaWeekend).

W przypadku tych biletów, jadąc do miejscowości spoza województwa morawsko-śląskiego (np. do Pragi), wystarczy kupić (np. w Bohuminie podczas przesiadki) bilet Kolei Czeskich obowiązujący od granicy województwa morawsko-śląskiego do wybranego celu podróży. Honorowane do miejscowości przygranicznych, czyli do Bohumina i Czeskiego Cieszyna będą: Bilety rodzinne (Bilet Rodzinny), Bilety dla seniorów (Senior 65+). W przypadku pozostałych biletów (aby dojechać do ww. miejscowości przygranicznych) wystarczy dokupić "bilet-przejściówkę" w cenie 2 zł dla osoby dorosłej i 1 zł dla dziecka.

 

/ps/