Gwiazdy siatkówki zjadą do Raciborza

3
84
konferencja turnieju 8.jpg

Podczas Międzynarodowego Turnieju Siatkówki o Puchar Prezydenta Miasta Racibórz na parkietach w Arenie RAFAKO oraz hali sportowej w Rudniku zobaczymy m.in.: ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle, Jastrzębski Węgiel, Duklę Liberec (mistrz Czech), Berlin Recycling Volley (wicemistrz Niemiec, brązowy medalista Ligi Mistrzów), Effectora Kielce, Shandong Volleyball Association z Chin. Rozgrywki będą się odbywać w dwóch grupach. Łącznie zawodnicy stoczą 9 spotkań, a w ostatni dzień zmagań, czyli w niedzielę (4.10) najlepsi siatkarze powalczą o nagrodę główną – Puchar Prezydenta Miasta Racibórz. Ponadto, wzorem ubiegłego roku, podczas rozgrywek przyznawane będą nagrody indywidualne, m.in.: dla najlepszego blokującego, libero, rozgrywającego czy zagrywającego.

We wtorek, 15 września w Urzędzie Miasta Racibórz odbył się briefing prasowy z udziałem organizatorów: Mirosława Lenka, prezydenta Raciborza, Jerzego Kwaśnego dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu oraz jego zastępcy Krzysztofa Borkowskiego. Na spotkaniu nie zabrakło również głównych pomysłodawców turnieju, czyli Jakuba Michalaka i Mikołaja Michalaka, przedstawicieli agencji VolleyPRO management. – Ubiegłoroczny turniej był bardzo dobry pod względem sportowym, jednak zabrakło publiczności. Szkoda, bo występowali znakomici zawodnicy, którzy dziś walczą w Pucharze Świata w Japonii. Zawodnicy, którzy na co dzień grają w doskonałych drużynach, takich jak: Skra Bełchatów, Asseco Resovia czy Cuprum Lubin – mówił podczas briefingu prasowego Jakub Michalak, inicjator Międzynarodowego Turnieju Siatkarskiego o Puchar Prezydenta Miasta Racibórz.  – Myślę, że w tym roku będzie inaczej i widownia dopisze. Poprzez siatkówkę promujemy miasto. Chcemy pokazać, że mamy dobrą bazę treningową, ale też przypomnieć, że Racibórz to przecież miasto siatkówką stojące. Wielu mieszkańców miało bezpośredni kontakt z tym sportem; ja sam grałem przez wiele lat. Mamy bogatą historię i doświadczenie w tym sporcie – podkreślał Jakub Michalak.

Do udziału w tym wydarzeniu gorąco zachęcał również Mirosław Lenk, prezydent Raciborza, tym bardziej że wstęp na mecze będzie bezpłatny. Organizatorzy zadbali, aby było to przeżycie nie tylko dla zagorzałych fanów tego sportu, ale całych rodzin. – Racibórz kocha siatkówkę. Tradycje siatkarskie w Raciborzu są ogromne. To dyscyplina, która na całym świecie rozwija się bardzo dynamicznie, budzi ogromne i pozytywne emocje wśród kibiców. Dlatego tym bardziej cieszę się, że nasza współpraca z Jakubem Michalakiem zaowocowała już drugim międzynarodowym turniejem z udziałem doskonałych drużyn. W ubiegłym roku rzeczywiście polskie i zagraniczne drużyny grały na bardzo wysokim, można powiedzieć światowym poziomie. W tym roku myślę, że będzie podobnie – mówił Mirosław Lenk, prezydent Raciborza podczas briefingu prasowego. 

Zarówno głowa miasta, jak i Jakub Michalak podkreślali zgodnie, że Racibórz jest dobrze przygotowanym miastem do imprez siatkarskich oraz dobrą bazą treningową. – Organizację imprez siatkarskich rozpoczynaliśmy wiele lat temu z inicjatywy Darka Daszkiewicza, byłego trenera wtedy KS RAFAKO, dziś trenera Effectora Kielce. Ten pomysł rozrósł się, już w ubiegłym roku do dużego, międzynarodowego turnieju z udziałem znakomitych zespołów. Jestem przekonany, że tegoroczna edycja wypadnie jeszcze lepiej i będziemy to działanie kontynuować w latach następnych, aż w konsekwencji przyniesie to pewne przełożenie na wzrost pozycji naszej siatkówki w wydaniu klubowym – akcentował Mirosław Lenk.  

W tym roku oprócz polskich drużyn na parkiecie zobaczymy Czechów i Niemców, a także Chińczyków. – Shan Dong (z Chin) jest to zespół, który nawet, jeśli nie byłoby turnieju i tak zawitałby do Raciborza, ponieważ po zeszłorocznej imprezie i dobrych referencjach na temat naszej bazy, hali i organizacji, drużyna z Chin zdecydowała się nas odwiedzić. Będą trzy tygodnie w Europie, z czego tygodniowy obóz chcieli zorganizować właśnie w naszym mieście. Tak się złożyło, że termin ich zgrupowania zbiegł się z naszym turniejem, więc zaprosiliśmy ich do rozgrywek, z czego nieco mniej zadowolona jest reprezentacja Kataru, która też chciała wziąć udział w naszych rozgrywkach. Póki co, jest na liście rezerwowej. Niewykluczone, że zobaczymy ją w akcji w przyszłym roku – mówił J. Michalak.

Gościem specjalnym wtorkowego spotkania z dziennikarzami była Monika Brzostek, 5-krotna mistrzyni Polski w siatkówce plażowej kobiet. Na swoim koncie ma m.in.: srebrny medal Uniwersjady, brązowy w Mistrzostwach Europy, brąz w Pucharze Świata. Aktualnie jest na 9 miejscu w rankingu do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, a kwalifikacje otrzymuje 16 par. Monika będzie obecna podczas finałów turnieju.

Terminy meczów:

01.10.2015 – RAFAKO Arena, ul. Łąkowa 31, 47-400 Racibórz
godz. 17.30 Berlin – Liberec
godz. 20.00 Zaksa – Effector

02.10.2015 – RAFAKO Arena, ul. Łąkowa 31, 47-400 Racibórz
godz. 17.30 Jastrzębie – Liberec
godz. 20.00 Effector – Shan Dong

03.10.2015 – Sport gym, ul. Słoneczna 1, 47-411 Rudnik
godz. 14.00 Zaksa – Shan Dong
godz. 17.00 Mecz II ligi AZS RAFAKO Racibórz
godz. 20.00 Jastrzębski – Berlin

04.10.2015 – RAFAKO Arena, ul. Łąkowa 31, 47-400 Racibórz
godz. 12.00 – mecz o 5 miejsce (drużyny, które zajęły 3 miejsce w grupach)
godz. 14.30 – mecz o 3 miejsce (drużyny, które zajęły 2 miejsce w grupach)
godz. 17.00 – finał (zwycięzcy grup)
godz. ok. 19.00 – dekoracja i wręczenie nagród indywidualnych

/Justyna Korzeniak, publ.p/