Uwaga na fałszywe banknoty

1
26
policja2.jpg

Zaskakujący jest fakt, iż podróbki zostały wprowadzone do obiegu, mimo iż stanowiły jedynie kolorową kserokopię oryginału w dodatku tylko jednostronną. Dlatego policjanci apelują o ostrożność i zwracanie szczególnej uwagi na banknoty, które otrzymujemy.

 

Aktualnie policjanci prowadzą postępowanie w sprawie 4 sfałszowanych banknotów 100zł. Zostały one wprowadzone do obrotu w placówkach handlowych na terenie całego powiatu wodzisławskiego. Ujawnione falsyfikaty stanowią jedynie kolorową kserokopię prawdziwego banknotu. Co ciekawe, podróbki wykonane były tylko jednostronnie.

 

Ostrzegamy i uczulamy wszystkich a w szczególności sprzedawców w placówkach handlowych, aby dokładnie sprawdzali, najlepiej przy pomocy testerów UV, przyjmowane banknoty. W przypadku ujawnienia fałszerstwa, prosimy o natychmiastowe powiadomienie policji. Sprawne przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty.

 

     http://wodzislaw.slaska.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/63/63-300928.jpg

 

Przypominamy o podstawowych cechach różniących falsyfikaty od oryginalnych banknotów:

 

  • brak znaków wodnych,

  • brak zabezpieczeń widocznych w świetle UV.

  • brak zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie.

  • brak zabezpieczeń wykonanych specjalną techniką druku wyczuwalnych (elementy te są „wypukłe” i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem).

 

Zabezpieczenia polskich banknotów

Zabezpieczenia zmodernizowanych polskich banknotów

 

/publ.d/