Wodzisław Śląski: Starostwo zakupiło sprzęt do ratowania życia

1
41
defibrylator.jpg

Na wyposażenie Powiatowego Magazynu Zarządzania Kryzysowego trafiły m.in. dwa defibrylatory z zestawami szkoleniowymi. Jak mówi Gabriela Bała, naczelnik Wydziału Obywatelskiego, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych wodzisławskiego starostwa, technologia urządzeń pozwala na używanie sprzętu przez osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z tego typu sprzętem. Dzięki specjalnej nakładce, defibrylatory można używać także do przywrócenia prawidłowej akcji serca dzieciom. Magazyn wzbogacił się również w opryskiwacz spalinowy, piłę, neutralizator produktów ropopochodnych (niezbędny np. do usuwania z jezdni rozlanego paliwa czy oleju) i sorbent, który zbiera wycieki substancji chemicznych. Jest on niezastąpiony w ratownictwie chemiczno – ekologicznym oraz przy usuwaniu wycieków na halach przemysłowych, w magazynach chemicznych, bazach paliwowych, stacjach paliw, garażach, w transporcie itp. Sprawdza się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartych przestrzeniach, np. drogach, mostach czy wiaduktach.

 

Całość sprzętu będzie na co dzień wykorzystywana przez wodzisławskich strażaków. Starostwo planuje w tym roku kolejne zakupy. W planach jest detektor wielogazowy służący do wykrywania wycieków niebezpiecznych gazów, jak siarkowodór i in., ale również na informowanie o braku tlenu, wykrywanie niebezpiecznych dla życia i zdrowia substancji w powietrzu oraz na szacowanie ryzyka wybuchu. Do tego zakupu dołoży się Gmina Marklowice, która przekazała w tym roku 5,5 tys. zł na wsparcie Powiatowego Magazynu Zarządzania Kryzysowego.

 

W miarę możliwości finansowych Starostwo planuje zakupić kolejny defibrylator oraz kolejną kamerę termowizyjną. Magazyn Zarządzania Kryzysowego powstał w 2011 r., od tego czasu zgromadzono tam wyposażenie warte ponad 300 tys. zł. Na co dzień sprzęt wykorzystywany jest w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl.