Grafiki twórców z naszego regionu na międzynarodowym przeglądzie plakatu jazzowego

2
22
grafiki.jpg

Prace Patrycji Warzeszki i Marka Grzebyka zostały zaprezentowane podczas przeglądu plakatu jazzowego towarzyszącego festiwalowi „Jazz w Ruinach”.

 

Odbywający się w Gliwicach Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach” to nie tylko święto muzyki. To również imprezy towarzyszące. Wśród nich m.in. przegląd plakatu jazzowego. Zdaniem kuratora wystawy, dr. hab. Tomasza Kipki, idea stojąca za wystawą łączy się z ideą festiwalu. – Dobra płyta i dobry koncert powinien iść w parzę z dobrą grafiką, a nie tylko informacją użytkową i zdjęciem lidera zespołu. Mamy nadzieję, że poprzez łączenie tych światów na festiwalu tworzymy platformę porozumienia i współpracy pomiędzy muzyką a grafiką. Na efekty pewnie trzeba będzie poczekać, ale … mamy czas – tłumaczy Kipka. – W końcu zarówno wśród muzyków, jak i grafików pojawiają się nowe, młode, wschodzące gwiazdy. To do nich należy przyszłość. To oni będą w przyszłości wyznaczać standardy. Dobrze więc tworzyć platformę, gdzie oba te światy mogą się spotkać i lepiej zrozumieć, nawiązać współpracę – dodaje.

 

W tym roku wśród prac prezentowanych na wystawie, oprócz tych, które wytypował kurator spośród nadesłanych kilkuset z całego świata, znalazły się plakaty autorstwa twórców z naszego regionu: Patrycji Warzeszki i Marka Grzebyka. Plakaty Marka Grzebyka były obecne na Festiwalu również w 2014 r.

 

Marek Grzebyk to instruktor terapii na co dzień pracujący z osobami niepełnosprawnymi w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Gorzycach. Jest animatorem wielu wydarzeń artystycznych w powiecie wodzisławskim. Za swoją działalność w tym roku został nagrodzony Nagrodą Powiatu Wodzisławskiego w Dziedzinie Kultury. Z kolei Patrycja Warzeszka to absolwentka grafiki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego oraz edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Aktywnie działa w ośrodkach kultury gminy Gorzyce. Odpowiada też m.in. za skład komputerowy wydawanej w Gorzycach gazety „U Nas”. Jej prace można zobaczyć m.in. na https://www.behance.net/patrycja_warzeszka. W tym roku Patrycji Warzeszce udało się zakwalifikować do 24. Biennale Plakatu Polskiego, które odbędzie się w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.

 

Prace można oglądać do 20 sierpnia w Ruinach Teatru Victoria, Aleja Przyjaźni 18, Gliwice. Przypomnijmy, że w tym samym czasie na wystawie prezentowane są plakaty autorstwa uczestników WTZ w Gorzycach.

 

/publ.d/