Wodzisław: Miasto dofinansowuje szczepionki

2
49
szczepienie.jpeg

Wraz z początkiem czerwca ruszyły zapisy na szczepienia dzieci z rocznika 2013 przeciwko bakteriom meningokokowym grupy C.

 

Koszt szczepienia jest w 50 proc. finansowany z budżetu miasta Wodzisławia Śląskiego, pozostałą kwotę, czyli 80 zł dopłacają rodzice lub opiekunowie dziecka. Dla dzieci z rodzin wielodzietnych, będących uczestnikami programu Rodzina 3+ szczepionki w całości refunduje miasto.

– Szczepienie dziecka będzie wymagało wcześniejszego wypełnienia druku zgłoszenia, uiszczenia dopłaty lub okazania karty Rodzina 3+ oraz umówienia się na termin szczepienia. W każdym przypadku daty i godziny szczepienia będziemy ustalać indywidualnie z rodzicami – tłumaczy Jadwiga Rakszawska, lekarz pediatra odpowiedzialna za przeprowadzenie programu zdrowotnego. – Zapisy na szczepienia będą przyjmowane do końca sierpnia 2015 roku.

Środki finansowe przeznaczone na realizację programu są ograniczone, także o możliwości zaszczepienia dziecka decyduje kolejność zgłoszeń – dodaje. Realizacja szczepień przewidziana jest w terminie od 1 czerwca do 15 listopada w NZOZ „Na Żeromskiego” z siedzibą przy ul. Żeromskiego 18 A (budynek Poradni mieści się za apteką całodobową „Vivax”). Do tej pory zaszczepiliśmy 27 dzieci, a zapisanych na konkretne terminy jest około 30 maluchów – mówi Ilona Kowalska, pielęgniarka.

Na potrzeby realizacji programu zdrowotnego uruchomione zostały telefony komórkowe 537 390 574, 537 390 548 czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.00.

Meningokoki to bakterie z gatunku Neisseria meningitidis zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Dzieli się je na wiele grup serologicznych, jednak w Polsce najczęściej występują meningokoki z grupy B i C, które stanowią przyczynę 90 proc. wszystkich zachorowań

w Europie. Meningokoki z grupy C częściej wywołują epidemie i są odpowiedzialne za groźniejsze przypadki choroby menigokokowej, powodując sepsę, a co za tym idzie wiążą się z wysoką śmiertelnością. Jedyną znaną formą zapobiegania zakażeniom jest szczepienie.

 

Więcej informacji można uzyskać na http://szczepienia-wodzislaw.pl/

 

/publ.d/