Wodzisław: Spotkanie w ramach projektu Leonardo da Vinci

2
77
DSC_0028.JPG

Spotkanie w PCKU Wodzisław Śląski.

 

W dniach 24-29 maja miała miejsca ostatnia wizyta wszystkich partnerów projektu partnerskiego Leonardo da Vinci „Underground in the cloud”. Gospodarzem spotkania było ponownie Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim. Przypomnijmy, iż PCKU było gospodarzem spotkania na inaugurację projektu latem 2013 roku. Koordynator główny projektu Rafał Górecki przygotował bardzo ciekawy program spotkania dla partnerów z Czech i Słowenii związany z tematyką projektu. Pierwszego dnia spotkania wszyscy zwiedzili firmy Fasing S.A oraz MOJ S.A w Katowicach, które odpowiednio zajmują się produkcją łańcuchów oraz sprzęgieł, wiertarek, kotwiarek, odkuwek i stojaków ciernych dla górnictwa. Każdy z partnerów mógł porównać w tym kierunku rozwiązania stosowane w ich kopalniach. W dalszej części dnia goście mogli zwiedzić i poznać historię Tyskich Browarów Książęcych w Tychach, które od blisko czterystu lat zajmuje się warzeniem piwa.

Kolejny dzień rozpoczął się od zwiedzenia Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach, gdzie działalność firmy przedstawił dr inż. Dariusz Michalak kierownik Laboratorium Metod Modelowania i Ergonomii. Była to bardzo interesująca wizyta, gdzie uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć nowe powstające projekty górnicze. Kolejnym punktem zwiedzania była zabytkowa kopalnia Guido oraz Sztolnia Królowej Luizy w Zabrzu, gdzie niezapomnianych emocji dostarczyła między innymi podróż – zejście w głąb wyrobiska nachylonego pod kątem 18 stopni, tzw. upadowa kamienna czy podróż prawdziwą górniczą kolejką podwieszaną. W środę wszyscy partnerzy spotkali się w Tarnowskich Górach w firmie Faser, która jest jednym z głównych partnerów projektu. Po krótkiej wizycie, podczas której przedstawiono po krótce działalność firmy oraz przedstawiono prezentację na temat ratownictwa górniczego wszyscy udali się do Wieliczki gdzie zwiedzili zabytkową Kopalnię Soli „Wieliczka”. W ostatnim dniu spotkania odbyła się w PCKU Wodzisław Śl. konferencja podsumowująca projekt, na której gościmy byli pani Naczelnik Wydziału Edyta Glenc oraz dyrektor kopalni KWK Marcel pan Adam Robakowski.

Podczas konferencji koordynator projektu przedstawił sprawozdanie z całego okresu projektu. Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie przez każdego z partnerów  swojego rezultatu końcowego projektu, którym była platforma edukacyjna Moodle z kursami e-learning o tematyce górniczej. Każdy z partnerów wykonał taką platformę w języku angielskim oraz swoim ojczystym. Powstałe platformy zostaną teraz wykorzystane w celach edukacyjnych. Podczas spotkania uczniowie z Střední škola techniky a služeb, Karviná przedstawili ponadto prezentację na temat nowych technologii stosowanych w górnictwie. Zaprezentowany został także drugi dodatkowy wypracowany przez nauczycieli PCKU Wodzisław Śl. i firmę Faser rezultat końcowy w postaci nowoczesnych lamp górniczych wraz z ładownicami. Tym samym projekt trwający od 2013 roku zakończył się.