Technik chłodnictwa i klimatyzacji – pewna praca

1
42
wig-g.jpg
Od września 2015 roku w ZSZ w Wodzisławiu zostanie uruchomiony nowy kierunek kształcenia: technik chłodnictwa i klimatyzacji.  
 
 
Przed gimnazjalistami najtrudniejszy wybór, od którego często zależy ich życie zawodowe. Szkoły kuszą wieloma kierunkami kształcenia, ale warto skupić się na tych, po których jest duża szansa na znalezienie dobrze płatnej, rozwojowej pracy. Takie możliwości gwarantuje nowy, w ofercie edukacyjnej, zawód technika chłodnictwa i klimatyzacji. Od 1 września 2015 roku będzie można go zdobyć w Technikum nr 1 im. Piastów Śląskich w Wodzisławiu. Otwarcie nowego kierunku kształcenia jest odpowiedzią na zgłaszane przez pracodawców, nie tylko z powiatu wodzisławskiego, ale także z całego Śląska, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z wykształceniem średnim w branży chłodniczej i klimatyzacyjnej.
– Chłodnictwo i klimatyzacja to jedna z najprężeniej rozwijających się dziedzin, mająca zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu: od spożywczego, przez farmaceutyczny po samochodowy. Umiejętności zdobyte na tym kierunku są wykorzystywane także w pracy przy odnawialnych źródłach energii, takich jak choćby pompy ciepła. Nie ma więc w tym przypadku obaw, że po zdobyciu zawodu będą problemy ze znalezieniem zatrudnienia – mówi Sebastian Kowalski, dyrektor Pol-Eko Aparatura z Wodzisławia Śląskiego, jeden z inicjatorów powstania klasy w wodzisławskiej placówce.
Uczniowie przez cztery lata nauki zdobędą praktyczne umiejętności związane z montażem i uruchamianiem urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła. Pomogą w tym nie tylko wyposażone w specjalistyczny sprzęt pracownie, ale także praktyki zawodowe. Ich realizację zapewnią współpracujące z Technikum nr 1 firmy ze Śląska: JBG2, Centrum Chłodnictwa i Klimatyzacji, Avicold czy Pol-Eko Aparatura. Wszystkie przedsiębiorstwa zaoferowały wodzisławskiej placówce wsparcie merytoryczne. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej placówki: www.zsz.wodzislaw.pl.
 
 
/Wodzisławska Izba Gospodarcza/