Wodzisław: Program „Ratujemy i uczymy ratować” w SP 15

4
23
male ratowniki.jpg

Uczniowie uczyli się jak udzielić pierwszej pomocy, jak wzywać pomoc i przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania w ruchu drogowym.

 

Program edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować” skierowany jest do nauczycieli oraz dzieci w klasach nauczania początkowego. Realizowany jest systematycznie w SP 15 także w tym roku szkolnym. Celem tego programu jest nauczenie dzieci podstawowych czynności ratujących życie.

Uczniowie klasy I wraz z panią wychowawczynią Henryką Elias poznawali numery alarmowe i uczyli się wzywać pomoc w razie wypadku. Uczyli się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.

Pani Ewa Rybińska zorganizowała w klasie II zajęcia na temat bezpieczeństwa, wzywania pomocy, korzystania z numerów alarmowych. Drugoklasiści przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

W klasie III odbyły się zajęcia praktyczne. Uczniowie obserwowali, czy są bezpieczni i czy wokół nie ma śladów niebezpieczeństwa dla nich i dla poszkodowanego. Potem sprawdzali, czy osoba leżąca jest przytomna. Wzywali pogotowie ratunkowe. Układali poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Uczyli się wykonywać oddechy ratownicze i uciski klatki piersiowej. Na koniec zajęć pani Iza przygotowała prezentację multimedialną, która pozwoliła zrozumieć trzecioklasistom, jak należy postąpić, gdy jesteśmy świadkami sytuacji, w której ktoś potrzebuje pomocy.

 

Mamy nadzieję, że podjęte działania zaowocują w przyszłości tym, że uczniowie naszej szkoły będą właściwie reagować w sytuacji zagrożenia.

 

/publ.d/