Urlop macierzyński – bezpłatne szkolenie w Rybniku

2
110
macierzyński.jpg

Komu przysługuje zasiłek macierzyński, od czego zależy jego wysokość, ile wynosi macierzyński i jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z urlopu rodzicielskiego, a także kiedy tato może pobierać zasiłek macierzyński – na te i inne pytania będzie można uzyskać odpowiedź w ZUS podczas bezpłatnego szkolenia w ZUS.

 

 

13 maja o godz. 9.00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem zasiłków macierzyńskich i urlopami rodzicielskimi do rybnickiego ZUS przy ul. Jankowickiej 13, w sali 105. Spotkanie to jest częścią kampanii społecznej „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu” prowadzonej przez rybnicką Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Akcja informacyjna adresowana jest przede wszystkim do kobiet w wieku prokreacyjnym, ciężarnych oraz ich rodzin i bliskich.

Tego dnia tuż po szkoleniu ZUS, o godz. 11.00 będzie można wysłuchać prelekcji na temat substancji psychoaktywnych i ich wpływu na zdrowie. Spotkanie na temat zdrowia poprowadzi Mariola Kujańska, przewodnicząca Regionalnego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Rybniku w Rybniku. Serdecznie zapraszamy! Zapisy na szkolenie pod nr tel. 32 43 91 146.

 

Z badań Głównego Inspektora Sanitarnego z 2012 roku 2,2% polskich kobiet w ciąży przyjmuje środki uspokajające lub nasenne, 7% pali papierosy, a aż 10,1% spożywa alkohol. Dodatkowo 22,5% ciężarnych jest codziennie narażonych na wdychanie dymu tytoniowego w domu.

O ile 90,2% kobiet, jako wysoki czynnik ryzyka dla rozwijającego się płodu, uznaje aktywne palenie tytoniu, świadomość na temat szkodliwości picia alkoholu jest dużo niższa. Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu (2,5%). Niektóre z nich są zdania, że picie dużych ilości alkoholu nie jest w ogóle ryzykowne.

Niepokojącym jest również fakt, że aż 56,5% kobiet ciężarnych nie uzyskało od lekarza informacji na temat skutków spożycia alkoholu w ciąży. Co gorsza, 1,4% Polek dowiadywało się w gabinecie lekarskim, że picie małej ilości alkoholu w ciąży jest dopuszczalne lub nawet zalecane. W konsekwencji w 2012 roku u 0,5% badanych dzieci z wadami wrodzonymi stwierdzano cechy alkoholowego zespołu płodowego (FAS) w postaci m.in. niedorozwoju płytek paznokciowych, krótkich szpar powiekowych, braku rynienki nosowo-wargowej, zeza, cienkiej górnej wargi i krótkiej szyi.

 

/publ.d/