Parkowanie w Wodzisławiu: za darmo umarło

1
55
parking-01.jpg

Urząd Miasta w Wodzisławiu rozszerzył strefę płatnego parkowania właściwie do całego centrum.

 

Na ostatniej konferencji prasowej Mieczysław Kieca zapowiedział zmiany w funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania w Wodzisławiu. Zmiany będą szły w kierunku rozszerzenia strefy właściwie na całe centrum miasta. Urząd postanowił radykalnie zmienić zasady parkowania w centrum, ponieważ zasób miejsc postojowych w mieście nie wystarcza. Po pierwsze, zniknie większość bezpłatnych miejsc parkowania w centrum. Po drugie, wydłużone zostaną godziny, w których będzie trzeba zapłacić za parking. Po trzecie, spora liczba parkingów, które znajdowały się w tzw. zielonej strefie płatnego parkowania znajdą się teraz w „czerwonej strefie”. Po czwarte, do obsługi strefy płatnego parkowania będzie zatrudniona firma zewnętrzna. Po piąte, wreszcie płatności za korzystanie z płatnego miejsca parkowania będzie można wykonać dzięki sms-owi z telefonu komórkowego. Według władz miasta decyzja o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania nie jest w żadnej mierze podjęta w celu podreperowania kulejącego budżetu. Komendant straży miejskiej Janusz Lipiński powiedział: –  Wprowadzone zmiany mają na celu polepszenie jakości komunikacji w mieście. Chcemy to osiągnąć przede wszystkim dzięki zwiększeniu rotacji na parkingach, a zwłaszcza przy placówkach handlowych. Jeśli chodzi o wynajęcie do obsługi parkingów zewnętrznych firm, to rozwiązanie opiera się na zleconych przez miasto analizach. Na dzień dzisiejszy obłożenie parkingów znajdujących się przy strefie jest bardzo duże, natomiast rotacja samochodów jest niewielka.

 

Chcesz zaparkować w centrum miasta? Zapłać! Wprowadzone uchwałą rady miasta zmiany w funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania rozszerzają jej granice właściwie do całego centrum.

 

W uchwale Rady Miasta z 25 marca przeczytać można, że w chwili obecnej strefę wyznaczać będą ulice: Bogumińska (od skrzyżowania z ulicą Mendego), Targowa (od ul. Witosa), Zamkowa, Kubsza, Michalskiego, plac Gladbeck, Daszyńskiego (od posesji nr 2), Wałowa, św. Jana, Kościelna, Sądowa, Księżnej Konstancji, wraz z obszarem wewnątrz tych ulic. „Czerwona” strefa płatnego parkowania obejmować będzie ulice: Sądową, Minorytów, Ks. Konstancji (od skrzyżowania z Wałową do Rynku), Zgody (od skrzyżowania z ul. Zamkową do Rynku), Piłsudskiego (od skrzyżowania z ul. Św. Jana do Rynku), Apteczną, Opolskiego, Styczyńskiego wraz z obszarem wewnątrz tych ulic. Uchwała stanowi również, że parkingi będą płatne do godziny 17.00, a nie jak dotychczas do godziny 16.00. Miasto zdecydowało również, że strefa płatnego parkowania będzie obsługiwana przez pracowników firmy zewnętrznej, a nie jak dotychczas przez strażników miejskich. Pomimo tego, że przeprowadzona operacja ma na celu przede wszystkim rozładowanie bardzo złej sytuacji z miejscami parkingowymi w mieście, to jednak nie wszyscy są zachwyceni perspektywą płatnego parkowania właściwie w całym centrum. Część przedsiębiorców wskazuje, że warunki handlu w centrum miasta są katastrofalne. Lokale straszą pustymi witrynami. Według części przedsiębiorców rozszerzenie strefy płatnego parkowania na całe centrum jedynie pogorszy sytuację, ponieważ ludzie przestaną przyjeżdżać do sklepów. Oburzeni są również mieszkańcy, którzy muszą zapłacić abonament za parking. Według nich w tej sytuacji urzędnicy parkujący na wewnętrznym parkingu urzędu miasta również powinni płacić za możliwość postoju. Część mieszkańców uważa też, że jakość parkingów pozostawia wiele do życzenia. Na konferencji prasowej komendant straży miejskiej stwierdził również, że zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu miejsca wyznaczone do parkowania muszą być specjalnie oznaczone. Tym samym wydaje się, że przyznał rację mieszkańcom, którzy zwracali uwagę, że pobierane od nich opłaty, za parkowanie w miejscach oznaczonych inaczej niż w rozporządzeniu, jest nielegalne. O tej sprawie pisaliśmy w numerze 182 gazetyinformator.pl.

Leszek Iwulski
fot. Leszek Iwulski