Mszana: park aktywnej rekreacji ze środków RPO

3
18
mszana-zajawka.jpg
Gmina Mszana otrzyma dofinansowanie do projektu "Park aktywnej rekreacji w Mszanie szansą na rozwój turystyki w regionie" z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.
 
 
Prace właśnie ruszają. Wykonawcą jest wybrana w przetargu firma Tel-Bruk z Częstochowy. Koszt realizacji wyniesie ok. 1,5 mln złotych. W parku powstanie boisko do siatkówki plażowej, dwa betonowe stoły do ping-ponga, skatepark, plac zabaw dla dzieci z piaskownicą w kształcie morskiego okrętu, ścianka wspinaczkowa i siłownia terenowa. Wszystko na terenie obecnych nieużytków za potokiem Mszanka, gdzie etapami powstaje Park Sołecki.
 
– To był kolejny projekt o dofinansowanie parku, jaki złożyliśmy w ramach różnych programów unijnych. Za każdym razem coś stanęło na przeszkodzie pozyskania pieniędzy, ale byliśmy konsekwentni i nie zrażaliśmy się. Ta determinacja się opłaciła – cieszy się wójt Mszany, Mirosław Szymanek.
 
Dofinansowanie z RPO ma wynieść 50 proc. Ponieważ jednak cena inwestycji po przetargu jest niższa o ponad pół miliona złotych od zakładanej w projekcie, urząd będzie starał się o zwiększenie poziomu dofinansowania.
 
Do wykonania w parku jest nie tylko montaż wspomnianych wyżej urządzeń, ale też prace ziemne, ścieżki spacerowe z kostki betonowej i nawierzchni mineralnej, nawierzchnia bezpieczna pod siłownią terenową i ścianką wspinaczkową oraz nawierzchnia betonowa pod skateparkiem. Na całym terenie ma się pojawić 40 różnego rodzaju ławek parkowych, stojaki na rowery, tablice informacyjne, kosze na psie nieczystości i zwykłe kosze na śmieci, a także rzecz przydatna dla miłośników jazdy na dwóch kółkach – kompresor do pompowania rowerów. Wzdłuż Mszanki staną efektowne gabiony – ogrodzenie z metalu i kamienia, które będzie odgradzać ścieżki spacerowe od rowerowych. Pojawią się też ozdobne krzewy i oświetlenie.
 
W planach na przyszłość jest jeszcze budowa kładki przez Mszankę, która skomunikuje teren za urzędem gminy z kościołem oraz terenem Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji przy ulicy Mickiewicza.
 
publ. /k/
Fot. Gmina Mszana