Redaktorzy podpisali deklarację przeciw mowie nienawiści

1
43
nie_hejtuj.jpg

Przedstawiciele lokalnych mediów zobowiązali się do zwalczania w swoich serwisach mowy nienawiści i dbania o kulturę słowa.

 

Oto pełna treść deklaracji i jej sygnatariusze:

 

My, przedstawiciele portali informacyjnych, deklarujemy dbać o kulturę słowa – zarówno naszą i naszych czytelników, przestrzegać podstawowych zasad komunikowania się oraz tworzyć nasze artykuły tak, by nie prowokowały odbiorców do agresywnych zachowań w sieci. Chcemy, aby każdy Czytelnik miał świadomość, że może swobodnie wyrażać swoje opinie na każdy temat, ale pragniemy być dumni z tego, że zarówno my jak i nasi odbiorcy potrafią używać słowa w sposób, który nie znieważa innych, nie rozbudza nienawiści rasowej, religijnej, antysemickiej, narodowościowej lub innych jej form wynikających z nietolerancji wobec wszelkiego rodzaju odmienności.

 

Ireneusz Burek – redaktor naczelny portalu raciborz.com.pl oraz dwutygodnika regionalnego Gazeta Informator

Aleksander Król – Zastępca szefa Oddziału Rybnik Polska Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl

Monika Krzepina – redaktor prowadząca tuWodzislaw.pl

Wioleta Kurzydem – redaktor prowadząca tuZory.pl

Paweł Okulowski – redaktor naczelny portalu nowiny.pl

Grzegorz Wawoczny – redaktor naczelny naszraciborz.pl

Wacław Wrana – redaktor naczelny Rybnik.com.pl

Patrycja Wróblewska-Wojda – redaktor prowadząca tuJastrzebie.pl.

 

Projekt "Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie" to: portal dziennikarstwa obywatelskiego, cykl szkoleń dla młodych dziennikarzy, spotkania w szkołach, panele eksperckie lokalnych mediów poświęcone zjawisku hate speech, warsztaty dla młodzieży nt. mowy nienawiści, kampania społeczna, publikacje i konferencje.

 

– Z mową nienawiści spotykamy się w Internecie na co dzień – szkalujące komentarze, agresywne artykuły, strony nawołujące do aktów nienawiści. Słowna agresja w sieci jest zjawiskiem powszechnym i nagminnym. Pozorna anonimowość sprawia, że internauci bezkarnie szykanują, zachęcając do tego innych użytkowników Internetu. Chcemy to zmienić! – uzasadniają realizację projektu przedstawiciele Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalnego ASK.

 

Projekt "Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie" jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

 

 

/niehejtuje.com/

/publ. a/