Wodzisław: Powiatowe „Mikołajki” na Wilchwach

0
40
mikolajki08.jpg

Radosny gwar dziesiątek szczęśliwych dzieci. Muzyka, która wirowała aż pod sam sufit sali gimnastycznej. Stoły zastawione smakołykami – pizzą, ciastkami, cukierkami, owocami i sokami. W sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 1 na Wilchwach miały miejsce „Mikołajki Powiatowe”. To już 7 edycja tej imprezy. Biorą w niej udział wszystkie gminy w powiecie i co roku jest ona organizowana w innym miejscu. W 2013 roku gospodarzem „Mikołajek” był Radlin. Rodziców dzieci, które bawiły się na imprezie nie zawsze stać na to, by mogły one dostać paczkę na święta. Dlatego też Ośrodki Pomocy Społecznej w każdej gminie wytypowały dzieci z najuboższych rodzin, by również i one mogły w atmosferze zabawy i radości przeżyć przyjazd Mikołaja. W imprezie wzięło udział prawie 150 milusińskich. Przeważnie byli to uczniowie szkół podstawowych, ale znalazły się wśród nich także dzieci trochę młodsze i trochę starsze (w przypadku rodzeństw). W paczkach dzieci znalazły plecaki szkolne i słodycze.

Kierownik referatu Kultury i Sportu  Agnieszka Lubszczyk powiedziała nam: – Zanim maluchy odwiedzi Święty Mikołaj mają one okazję brać udział w całym mnóstwie gier i zabaw. Cały program artystyczny prowadzi grupa aktorów z teatru. Jest Renifer Rudolf i Pani Zima.  Dzieci mają zapewniony poczęstunek oraz pamiątkowe mikołajkowe czapeczki. Organizacja takiej imprezy zajmuje trochę czasu. Prace trwają nierzadko nawet dwa miesiące. Wcześniej musi być przeprowadzony szereg konsultacji pomiędzy kierownikami Ośrodków Pomocy Społecznej. Ustalane jest miejsce, programy artystyczne. Ośrodki we własnym zakresie przygotowują dzieciom paczki. Maluchami zajmują się właśnie pracownice ośrodków. Tych dzieci często nie odwiedza w domu Mikołaj, dlatego też staramy się, by w towarzystwie rówieśników mogły to dziecięce święto przeżyć w pełni radości.

 

Dzieci bawiły się razem z Panią Zimą i Reniferem Rudolfem.

 

Maluchy pytane o  to, jak się bawią były zgodne. Łukasz powiedział nam: – Jest świetnie. Jest dużo dzieci, z którymi można się bawić. Są słodycze i pizza. Jego słowa potwierdza mały Kacper z Radlina: – wszystko mi się tu podoba. I renifer i Pani Zima. Będzie jeszcze Mikołaj i dostanę prezenty –

Dzieciom oczywiście towarzyszyli dorośli. Wśród nich pracownice Starostwa Powiatowego i Ośrodków Pomocy Społecznej, które dołożyły wielkiego wysiłku, by sprawnie zorganizować imprezę dla tak dużej grupy dzieci. Swoją obecnością wśród najmłodszych zaszczycili również: Członek Zarządu Starostwa Powiatowego Dariusz Prus, Burmistrz Radlina Magiera, zastępca wójta Mszany Błażej Tatarczyk, Naczelnik Wydziału Edukacji w Wodzisławiu Ludwika Kłosińska oraz kierownik referatu  edukacji w Godowie Katarzyna Kubica. Członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego Dariusz Prus powiedział:- Mam nadzieję, że uśmiechów i radości w dniu dzisiejszych na Waszych buziach nie zabranie. Dla nas dorosłych to bardzo ważne, kiedy widzimy, jak się śmiejecie, bo wtedy „zarażacie” tą radością wszystkich dookoła.

/l/