Zygmunt Anczok będzie gościł w wodzisławskim LO

2
29
wystawa .jpg

Spotkanie, wystawa oraz warsztaty odbędą się w ramach projektu „Z piłką przez Górny Śląsk”.

 

W czwartek, 11 grudnia o godz. 10.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjlanych w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się spotkanie w ramach projektu „Z piłką przez Górny Śląsk”, którego gościem specjalnym będzie Zygmunt Anczok.

 

Młodzież szkoły weźmie udział również w warsztatach, których celem jest usystematyzowanie wiedzy na temat historii Górnego Śląska poznanej przez pryzmat sylwetek śląskich piłkarzy . Warsztaty poprowadzi dr Magdalena Mazik-Gorzelańczyk.

 

Prawdziwą atrakcją będzie jednak spotkanie z gościem specjalnym: Zygmuntem Anczokiem, mistrzem olimpijskim z Monachium z 1972 roku, mistrzem Polski z 1972 roku, zawodnikiem Sparty Lubliniec, Polonii Bytom i Górnika Zabrze.

 

W tym dniu udostępniona zostanie także polsko-niemiecka wystawa pt. „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku". Wystawa ma na celu przypomnieć , jak wiele sportowych talentów urodziło się i wychowało na górnośląskiej ziemi, a potem grało w reprezentacjach narodowych zarówno Polski, jak i Niemiec. Legendy takie jak Ernst Wilimowski (Pradulla), Gerard Cieślik czy Ernst Pohl, a także dzisiejsi piłkarze-Górnoślązacy – np. Miroslav Klose, Lukas Podolski i Sebastian Boenisch.

 

Wystawa jest swoistą lekcją historii lokalnej i regionalnej oraz stanowi część projektu realizowanego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Goethe Institut w Krakowie.

 

/publ. a/