Wodzisław: Multilingwistyczny konkurs interdyscyplinarny

2
87
DSC_0100.jpg

Główną ideą konkursu jest przedstawienie zmian klimatycznych ze szczególnym uwzględnieniem efektu cieplarnianego i dziury ozonowej.

 

24 listopada w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. odbył się multilingwistyczny konkurs pt. „Klimatyczny Armagedon”. Konkurs tradycyjnie już został objęty honorowym patronatem Europosła Jerzego Buzka, który był również fundatorem głównej nagrody  – wyjazdu zwycięzcy do Brukseli. Nad konkursem patronat objął także Starosta Powiatu Wodzisławskiego Tadeusz Skatuła.

 

Zobacz więcej zdjęć z konkursu>>

Główną ideą konkursu skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych  jest przedstawienie zmian klimatycznych w ujęciu interdyscyplinarnym (geografia, biologia, języki obce) ze szczególnym uwzględnieniem efektu cieplarnianego i dziury ozonowej oraz ich wpływu na życie i działalność człowieka. Pytania i polecenia dla uczestników przygotowywane są w językach niemieckim i angielskim.

 

Konkurs ma charakter międzypowiatowy  i co roku cieszy się dużą popularnością.  Do tegorocznej edycji  zgłosiło się 60 uczestników z 12 szkół – w rywalizacji udział wzięli uczniowie ze szkół z Jastrzębia – Zdroju, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Raciborza, Pszowa i Gogołowej.

 

Konkurs składał się z dwóch etapów:

I etap – część pisemna (test – 20 pytań),

II etap – prezentacja multimedialna.

 

Konkursowe zmagania urozmaiciło wystąpienie uczennic z klasy IIa Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. – Magdy Czaiki i Agaty Witkowskiej, które przedstawiły problemy związane ze zmianami klimatu w prezentacji pt. „Globalne ocieplenie – jego katastrofalne skutki”.

W jury obok nauczycieli  ZST zasiedli: pan Janusz Wyleżych – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska oraz pani doradca metodyczny z języka angielskiego Joanna Dziwoki.

Walka o wyjazd do Brukseli była zacięta i wyrównana –  losy uczestników wahały się do ostatnich minut. Ostatecznie na podium stanęli: 

 

Język angielski

I miejsce             Bartosz Radzyński – I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl.

II miejsce            Dawid Nogalski – Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.

III miejsce           Marta Kolasa  – ZSO nr 1 im. J. Kasprowicza w Raciborzu

 

Język niemiecki

I miejsce             Kamil Lukaszczyk – ZS nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rybniku

II miejsce            Dominik Podleśny – ZS nr1 im Powstańców Śląskich w Rybniku

III miejsce           Kinga Gotzmann – ZSO nr 1 im. J. Kasprowicza w Raciborzu

 

/publ. a/