Wodzisław 30 listopada: Mnozil Brass wystąpi na deskach WCK

0
28
MnozilBrass2.jpg

Humor połączony z wybitnym muzycznym talentem dał tej grupie światową sławę.

 

W niedzielę, 30 listopada o godz. 18.00 w Wodzisławskim Centrum Kultury odbędzie się koncert zespołu Mnozil Brass. Grupw wystąpi w programie "Happy Birthday". Koncert Mnozil Brass odbędzie się w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Imienia G.G. Gorczyckiego. Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.

 

 

Zaledwie kilka tygodni temu zebrali się wszyscy muzycy grupy Mnozil Brass, aby uczcić 22. rocznicę założenia zespołu – ależ głośne i radosne było to spotkanie! Do teraz powstanie Mnozil Brass brzmi jak bajka: dawno, dawno temu, w 1992 roku, w karczmie Pana Josefa Mnozila, zlokalizowanej przy Seilerstätte w dzielnicy Wiednia, która znajdowała się vis-a-vis konserwatorium muzycznego…nie można było sobie wyobrazić lepszego miejsca na spotkanie i odpoczynek niż karczma Pana Mnozila. Reszta to już historia ….. , z której Pan Mnozil zawsze był dumny.

 

Kiedyś zespół był bardzo często nazywany muzycznym Monty Pythonem, natomiast dziś się to już nie zdarza.

 

W każdym razie tych siedmiu szalenie wspaniałych dęciaków osiągnęło całkiem dużo w ciągu tych ponad 20 lat: tysiące koncertów w ponad 30 krajach, oraz pierwsza operetka w 21 wieku! Następnie występ z wielką operą Irmingard na Festiwalu w Salzburgu. W międzyczasie skomponowali także suitę dla orkiestry i siebie.

 

Obecnie wszyscy z niecierpliwością wyczekują nowych dzieł Mnozil Brass – szczególnie tego, które ma uczcić ich rocznicę powstania. Plotka głosi, że po operetce, operze i koncertach, nowe dzieło jest o ruchu.

 

Na poważnie: obecnie prawie niemożliwym jest znalezienie grupy muzyków, która w tak dużym stopniu co Mnozil Brass dochowuje tajemnicy własnego teatru muzycznego. Tylko oni stanowią jednocześnie orkiestrę, balet, chór i zespół muzyczny – wszystko w tym samym czasie! Tych siedmiu muzyków zdołało opanować sztukę zarządzania tym wszystkim bez zbędnego i widocznego wysiłku, o czym wielu dyrektorów opery nie odważyło się mieć nadziei w swoich najśmielszych fantazjach.

 

Skład grupy:

Thomas Gansch, Robert Rother, Roman Rindberger (trąbka)

Leonhard Paul (gitara basowa, trąbka, puzon)

Gerhard Füssl, Zoltan Kiss (puzon)

Wilfried Brandstötter (tuba)

Reżyser i choreograf: Ferdinando Chefalo

 

 

/a/