Wodzisław: I Liceum zwyciężyło w turnieju wiedzy o UE

3
52
Turniej 2014 (43)-2.JPG

Główną nagrodą w konkursie "Europa to nasz dom" był wyjazd do Brukseli.

 

W czwartek, 23 października odbył się XV jubileuszowy turniej wiedzy o UE „Europa nasz wspólny dom”, którego organizatorom jest Wodzisławskie Stowarzyszenie Integracji Europejskiej, którego przygotowanie, organizacja i prowadzenie zorganizował prezes Stowarzyszenia Jarosław Szczęsny.

W finał udział wzięło 12 drużyn 2 osobowych z 8 szkół ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego.

 

Pierwsza część turnieju to rozwiązywanie test 75 pytań, z zagadnień wyłączenie unijnych, następnie była krzyżówka i rozpoznawanie budowli stolic państw UE.

 

Po pierwszym etapie najwięcej punktów zdobył drużyna I LO im. 14 Pułku Powstańców Śl, druga była drużyna z ZSE w Wodzisławiu Śl i trzecie drużyna z II LO im. J. Tischnera w Wodzisławiu Śl.

 

 

W drugiej części 3 w/w drużyny uczestniczyli w ścisłym finale, gdzie najpierw rozpoznawali postacie związane z historią i teraźniejszością UE, po konturach państw rozpoznawali jaki to kraj oraz mieli za zadanie podać informacje o tym kraju. To zadania okazało się najtrudniejsze w turnieju, podobnie jak rozpoznawanie budowli stolic UE. Następnie uczestnicy odpowiedzieli na 3 serie pytań do wyboru za 1,3,5 punktów. Przed pytaniami ustnymi drużyna II LO przesunęła się na 2 miejsce ale do drużyny gospodarzy turnieju mieli straty 10,5 punktu, co zapewne było ciężko do odrobienie, tym bardziej drużyny wybierały pytania za 3 punkty ,a więc nie ryzykowały.

 

Ostateczne wyniki:

 

I miejsce drużyna I LO im. 14 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu /Karol Szczygielski,Sandra Urbaniec/

II miejsce drużyna II LO In. J. Tischnera w Wodzisławiu Śl / Magdalena Molitor, Monika Rozmiarek/

III miejsce drużyna ZSE im. Oskara Langego w Wodzisławiu /Agnieszka Pytlik,Natalia Krótki/.

 

Turniej stał na wysokim poziomie, widać było ogromne zaangażowanie uczestników jak opiekunów, ogromna chęć zdrowej rywalizacji i zwycięstwa.

 

Główną nagrodą był wyjazd do Brukseli, ufundowany przez euro poseł Jadwigę Wiśniewską.

 

Nagrody ufundowali: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Poradnia Pedagogiczna z Wilna, Przewodniczący Sejmiku Śląskiego którego reprezentował radny sejmiku woj. Śląskiego Marian Jarosz, te instytucje objęły również honorowy patronat jak również Śląskie Kuratorium Oświaty.

 

Puchar dla najlepszej Drużyny ufundował Poseł na Sejm Ryszard Zawadzki, upominki dla uczestników Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, jak i nasze Stowarzyszenia w postaci książki : Edukacja i zatrudnienie w UE.

 

 

/Jarosław Szczęsny – organizator, prezes Stowarzyszenia/

/publ. a/