Modernizacja PCKU w Wodzisławiu

0
18
02_pcku_foto.JPG

To jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce. [WIDEO]

 

W ostatnim czasie wodzisławskie starostwo poddało gruntownej modernizacji Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego. Uczniowie dzięki remontom i dostarczeniu nowego sprzętu mogą liczyć na możliwość kształcenia w jednej z najnowocześniejszych placówek w całym kraju. Pracownie komputerowe, obrabiarki CNC, symulator firmy, „wydział budowlany” i jeszcze więcej czeka na tych, którzy chcą się uczyć i w ten sposób mieć cały czas możliwość samorozwoju. Maszyny to nie wszystko. Na uczniów czeka również wysoce wykwalifikowana kadra łącząca profesjonalne podejście do kształcenia, wieloletnie doświadczenie, ale także oddanie zawodowi i inicjatywę.

 

Nowoczesna placówka stawia również na ekonomię i ekologię. Jednym z elementów nacisku na te kwestie jest termomodernizacja obiektu. Zadanie polegało na ociepleniu ścian zewnętrznych, dachów, wymianie stolarki, zlikwidowaniu starej kotłowni węglowej i wybudowaniu nowoczesnej wymiennikowni ciepła.

 

Powiat wydał na tę inwestycję ponad 2 i pół miliona złotych. Starostwo postarało się o wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze, które wyasygnował Fundusz znacząco zmniejszyły obciążenie samorządu. Katowicki Fundusz wyłożył na zadanie 360 tys. zł w formie dotacji oraz 1,3 miliona zł. w formie nisko oprocentowanej pożyczki. Fundusz umorzył również część wcześniejszej pożyczki, którą starostwo przeznaczyło na termomodernizację jednej ze szkół średnich w Wodzisławiu. Kwota umorzonej pożyczki niebagatelna – 870 tys. zł. Pieniądze przeznaczone na termomodernizację wpływają na wyobraźnię, ale co roku PCKU oszczędzi dzięki niej 120 tys. zł. Inwestycja oznacza jednak nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także płuc Wodzisławian – bez wątpienia zmniejszy się bowiem zjawisko tzw. „niskiej emisji”.

 

/l/

/publ. a/