Healthy Lifestyle w pszowskim ZSP

2
55
DSC_7275.JPG

Młodzież z Polski oraz Czech rozmawiała o chorobach cywilizacyjnych, anoreksji i bulimii.

 

Wrzesień i październik to miesiące, w których w Pszowie wiele się mówi o zdrowiu. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie odbyło się nietypowe spotkanie w ramach realizacji zadań z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Spotkanie nietypowe, gdyż w ramach współpracy polsko-czeskiej młodzież z Czech, przyjechała rozmawiać ze swoimi polskimi przyjaciółmi o chorobach cywilizacyjnych. Tematem były problemy żywieniowe i choroby z nimi związane.

 

 

Uczniowie Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych w Pszowie spotkali się z zaproszonymi gośćmi- uczennicami Gimnazjum Śląskiego w Opawie, realizującymi projekt pod hasłem „Healthy Lifestyle”. Nastolatki z Czech przygotowały prelekcję w ich ojczystym języku i prezentację multimedialną w języku polskim. Na początku spotkania wydawało się, że nieznajomość języka naszych południowych sąsiadów może być barierą w komunikacji. Jednak szybko okazało się, że o sprawach ważnych można rozmawiać w każdym języku – bo problemy nastolatek –ANOREKSJA I BULIMIA nie znają barier ani granic. Uczniowie poznali także nowo zdefiniowane przez lekarzy choroby: ortoreksja – patologiczna obsesja na punkcie spożywania zdrowej żywności oraz bigoreksja – obsesyjne budowanie muskulatury ciała prowadzące do nadmiernego przyrostu masy mięśniowej.

 

Wniosek, który nasuwa się po tym spotkaniu jest jeden: jedzmy zdrowo i regularnie dostarczając odpowiednią ilość kalorii i nie ulegajmy wpływom mediów, które kreują wizerunek „anorektycznych piękności”.

 

 

/publ. a/