Wodzisław: Francuski brunch w II LO

38
21
4.jpg

Młodzi Francuzi wspólnie z polskimi licealistami będą podróżować śladami patrona ich szkoły – św. Jana Pawła II.

 

W powiecie wodzisławskim z tygodniową wizytą przebywa 20 osobowa grupa francuskiej młodzieży z liceum w Saint-Grégoire. Młodzi Francuzi wspólnie z polskimi licealistami będą podróżować śladami patrona ich szkoły – św. Jana Pawła II. Gości podczas drugiego śniadania zorganizowanego w wodzisławskim II LO, które od 2009 r. współpracuje z bretońskim liceum, przywitał starosta Tadeusz Skatuła.

 

Podczas spotkania, które przebiegało w luźnej atmosferze, starosta zwrócił uwagę, że młodzież ma wspaniałą możliwość korzystania ze swobody przemieszczania się po Europie bez granic i odbywania żywych lekcji historii w terenie.

 

– Kiedy ja chodziłem do szkoły średniej o patronie mojej szkoły mogłem się uczyć tylko suchych faktów zawartych w książkach, a o zagranicznym wyjeździe można było tylko marzyć – wspominał Tadeusz Skatuła. – Dziś, dzięki otwartej wspólnej Europie wy, młodzi ludzie, macie swobodę przemieszczania się, poznawania innych kultur i ludzi, nawiązywania przyjaźni i czerpania pełnymi garściami z wielokulturowości i bogatej spuścizny naszego kontynentu. W tej części Europy nie zawsze tak jednak było. Dlatego cieszę się, że tak nasi polscy uczniowie, jak i francuscy przyjaciele są jednym z pierwszych pokoleń, które na równi otrzymało tę wspaniałą szansę. To świetny dowód, że od 25 lat cieszymy się prawdziwą wolnością.

 

Zobacz więcej zdjęć z wizyty Francuzów w II LO>>

 

Starosta zwrócił jednak uwagę, że wolność to nie jest wartość trwała, stała i dana raz na zawsze. – Jak widać na przykładzie tego, co dzieje się nie tak bardzo daleko stąd, na Ukrainie – niemal dokładnie tyle ile wynosi odległość z Wodzisławia Śl. do Saint-Gregoire – wolność wymaga walki o nią. W innym razie łatwo ją stracić – powiedział Skatuła. – I myślę tutaj nie tylko o wolności jako niezależności jednego człowieka od drugiego, ale również wolności człowieka od różnych zagrożeń, które tkwią w nim samym. O takiej wolności stale nauczali patroni obu zaprzyjaźnionych szkół: Jan Paweł II i ksiądz prof. Józef Tischner. Życzę więc tak polskim, jak i francuskim uczniom aby to poszukiwanie wolności stało się mottem tej tygodniowej wizyty – zakończył starosta.

 

Podczas śniadania omówiono m.in. program pobytu Francuzów w Polsce, m.in. zwiedzanie Krakowa i spotkanie z kard. Dziwiszem oraz wizytę w Wadowicach i obozie Auschwitz-Birkenau. Przedstawiciele polskiej strony z przymrużeniem oka dziękowali też gościom za „przywiezienie ze sobą” słonecznej pogody.

 

/publ. a/