Joanna Kluzik – Rostkowka na rozpoczęciu roku w „15-tce”

2
38
rozpoczecie_roku_szkolnego069.jpg

Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik – Rostkowska była gościem specjalnym uroczystości. ZOBACZ WIDEO>>

 

Rozpoczęcie roku szkolnego w Raciborzu odbyło się naprawdę z wielką pompą. Przemarszowi uczniów z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa towarzyszyła orkiestra marszowa, starsi i młodsi sarmaci, poczty sztandarowe, i Jan III Sobieski na rączym rumaku wraz z dwoma jezdnymi. Na uroczystościach pojawiło się spora grupa oficjeli, łącznie z prezydentem miasta Mirosławem Lenkiem, wiceprezydentem Ludmiłą Nowacką, biskupem Pawłem Stobrawą, Wojewodą Śląskim Piotrem Litwą, posłem Henrykiem Siedlaczkiem i posłem Ryszardem Zawadzkim, a także komendanci policji i straży pożarnej.

Zobacz więcej zdjęć z wojewódzkiego rozpoczęcia roku szkolnego w SP 15>>

 

Specjalną rolę odegrał Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Wojnar, którego Raciborzanie mogli oglądać jako… przybocznego króla Jana III Sobieskiego. Tego ostatniego zagrał znany aktor (także lektor) Roch Siemianowski. Monarcha, który jest patronem szkoły, w trakcie uroczystości powitał wszystkich zgromadzonych i odczytał lis, w którym wysławiał dobrodziejstwa edukacji.

 

Oprócz dzieci ze szkoły podstawowej nr 15 głównym bohaterem uroczystości z okazji rozpoczęcia roku szkolnego była Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik – Rostkowska. Minister w czasie swojego przemówienia podkreśliła przede wszystkim zmiany, jakie zachodzą w przestrzeni szkolnictwa – przede wszystkim na poziomie podstawowym. Joanna Kluzik – Rostkowska zwróciła uwagę na to, że od tego roku szkolnego dzieci z klas pierwszych nie będą musiały spędzać całych 45 minut w szkolnej ławce. Pani minister powiedziała – nauczyciel będzie mógł swobodnie rozporządzać czasem lekcji. Po to zostały m.in. stworzone kąciki zabaw w salach lekcyjnych. Ważne jest także, że dzieci nie będą już sprawdzane umiejętności w pierwszej klasie. Teraz nauczyciele mają na to 3 lata. Mamy również pieniądze na podręczniki do języka obcego – to są pieniądze w gestii pedagogów. Szefowa resortu edukacji zareklamowała także sztandarowy projekt ministerstwa – darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów.

 

W czasie uroczystości minister olbrzymim ołówkiem pasowała pierwszaków na uczniów oraz wręczyła im podręczniki.

 

Obok wystąpienia minister pojawił się również głos naszego samorządu – prezydent Lenk zaakcentował priorytetową rolę edukacji dla miasta i wskazał na konkretne rozwiązania (głównie inwestycje), dzięki którym raciborskie szkoły cały czas stawiają kroki naprzód. Oprócz wysiłków organizatorów wojewódzkiego rozpoczęcia roku warto podkreślić również profesjonalne zabezpieczenie imprezy. Policjanci wykorzystali zresztą moment i po raz kolejny pokazali swojego „Sznupka”, który przybliża dzieciom zasady bezpieczeństwa.

 

Obszerna galeria zdjęć z rozpoczęcia roku na raciborz.com.pl>>

 

/l/

/publ. a/