Wodzisław: Już w lipcu rusza wydawanie Karty Dużej Rodziny

3
22
dziecko.jpg

Nie od dzisiaj wiadomo, że sytuacja demograficzna na Górnym Śląsku jest i co gorsza będzie dramatyczna. Wyludnią się nawet największe miasta naszego regionu. Prognozy niektórych badaczy pokazują, że liczba mieszkańców zmniejszy się nawet o 30 procent. Negatywne trendy nie ominą także Subregionu Zachodniego. W bardzo złej sytuacji znajdzie się na przykład miasto Żory.

 Stąd też wszelkie pomysły, których celem jest zastopowanie tego negatywnego trendu są bardzo pożądanymi inicjatywami. Jednym z projektów, które mogą wpłynąć pozytywnie na dzietność jest realizowana również w Wodzisławiu „Karta Dużej Rodziny”. Jest to rządowa propozycja dla rodzin wielodzietnych. Polega ona na udostępnieniu wielu usług o charakterze publiczny w formie preferencyjnych obniżek cen. Taki dokument mogą uzyskać rodziny, które mają trójkę lub więcej dzieci. Projekt ruszy w lipcu. Już teraz można składać wnioski w Biurze Obsługi Klienta Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta.

 

Karta Dużej Rodziny na pewno będzie obowiązywać w Rodzinnym Parku Rozrywki "3 Wzgórza", którego otwarcie już pod koniec sierpnia.

 

Karta będzie obejmować wszystkie rodziny niezależnie od kryterium dochodowego. Będzie wydawana każdemu członkowi rodziny bezpłatnie. Dzieci będą mogły skorzystać z niej do 18 roku życia, albo do ukończenia nauki szkolnej, czyli do 25 roku życia. Rodzicom będzie ona przysługiwać dożywotnio.

W ramach funkcjonowania Karty jej posiadacze będą mogli np. zwiedzać Zamek Królewski w Warszawie za 1 zł (dzieci), kupić bilety do Muzeum Wojska Polskiego za 40% wartości. Wstęp do Muzeum Narodowego w Krakowie będzie tańczy o 80 procent. Ulgi obejmą również system podatkowy (termin zwrotu podatków skrócony do 30 dni), wypożyczenie sprzętu sportowego, pobyty w uzdrowiskach, bilety PKP i MZK. Kartę Dużej Rodziny będą honorować nie tylko instytucje publiczne, ale także niektórzy prywatni przedsiębiorcy.

 

Kartę będzie można wykorzystać wszędzie tam, gdzie napotkamy napis „Tu honoruje się Kartę Dużej Rodziny”. Jeśli zgubimy kartę, wówczas musimy zgłosić się po jej duplikat. Niestety za naszą nieuwagę będziemy musieli zapłacić. Kwota nie będzie jednak wygórowana – wyniesie 8 złotych i 76 grodzy.

 

Leszek Iwulski