Rybnik 13-15 czerwca: XXIII Festiwal „Złota Lira”

2
74
lirs 3 - zdj Jerzy Husak.JPG

Organizowany w Rybniku festiwal jest unikalnym w skali całego wojewódźtwa, a nawet kraju, wydarzeniem muzycznym.

 

Na rybnickim rynku już po raz dwudziesty trzeci zabrzmi hejnał Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”. Przez trzy dni rozbrzmiewać będzie muzyka tak bliska mieszkańcom Śląska. Cieszy, że po wielu latach, Festiwal ma już tak dużą renomę wśród wykonawców i słuchaczy. Trudno się dziwić tej popularności, bo przecież wspomniany rynek to znakomite miejsce dla paradnej musztry, tańców uroczych mażoretek, dźwięków i melodii marszów oraz innych utworów muzycznych. Impreza rozrasta się z roku na rok.

 

Na to unikalne (w skali województwa, a nawet kraju) wydarzenie muzyczne czeka liczne grono sympatyków i słuchaczy. Dużą zaletą Festiwalu jest różnorodność form muzycznych prezentowanych na koncertach i przesłuchaniach konkursowych. Nie ma żadnych barier formalnych bądź repertuarowych. Warto podkreślić, że imprezę każdego roku organizuje grono ludzi, którzy społecznym wysiłkiem starają się nadać przedsięwzięciu rangę godną wydarzenia kulturalnego o europejskim poziomie.

 

W ramach Festiwalu odbywa się konkurs orkiestr oraz mażoretek o Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku gościć będziemy orkiestry mi.in. z Węgier, Litwy, Słowacji, Grecji, Ukrainy, Czech i oczywiście z Polski. Poziom zmagań konkursowych był zawsze wysoki. Spektrum repertuarowe jest niezwykle szerokie. Orkiestry prezentują utwory swoich narodowych kompozytorów i standardy światowej muzyki rozrywkowej z jazzem i rockiem na czele. Niektóre orkiestry wykonują także utwory muzyki klasycznej.

 

Częścią festiwalu jest także Otwarty Międzynarodowy Puchar Polski Mażoretek i Cheerleaderek, który odbywa się już po raz piąty. Tym razem na rybnickim Rynku zmagać się będą mażoretki m.in. z Ukrainy, Litwy, Węgier oraz Polski.

 

Ta barwna, dostarczająca wielu niezapomnianych przeżyć impreza, w kilkunastoletnim okresie zdobyła sobie dużą popularność i uznanie melomanów. Stała się płaszczyzną nawiązania przyjaznych kontaktów. Festiwal odbywa się w ramach DNI RYBNIKA.

 

PROGRAM ZŁOTEJ LIRY:

 

PIĄTEK – 13 czerwca ’14 r.

 

Rybnickie Centrum Kultury

 

Godz. 8.30-13.40  Przesłuchania konkursowe orkiestr o Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – cz. 1

Godz. 16.30-18.20  Przesłuchania konkursowe orkiestr o Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – cz. 2

 

Rybnik – Rynek

 

Godz. 10.00  Prezentacje zespołów festiwalowych – cz. 1

Godz. 14.30  Parada orkiestr i mażoretek na rybnicki Rynek / Uroczyste otwarcie Festiwalu

Godz. 16.00 – Prezentacje zespołów festiwalowych – cz. 2 / V Otwarty Międzynarodowy Puchar Polski Mażoretek

Godz. 21.00 Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

 

SOBOTA – 14 czerwca ‘14 r. 

Godz.13.00-18.00  Koncerty plenerowe  w Chorzowie i Niewiadomiu („Industriada”)

 

Rybnickie Centrum Kultury

Godz. 19.30  Koncert Galowy „Złota Lira” Rybnik 2014

 

NIEDZIELA – 15 czerwca ‘14 r.

 

Godz.12.00-20.00  Koncerty zespołów w miastach festiwalowych: Racibórz, Dąbrowa Górnicza, Skała, Pszczyna

 

/publ.a/