Questing nie tylko edukuje, ale także integruje

3
20
IMG_1333.JPG

8 tras, 8 tematów, 8 pomysłów na spędzenie wolnego czasu przygotowanych przez młodzież ze świetlicy oraz harcerzy.

 

W Pszowie trwają wielkie przygotowania do finału projektu „Z questingiem przez Pszów” w ramach programu Równać Szanse. Realizuje go grupa wolontariuszy ze stowarzyszenia Pomóżmy Sobie oraz młodzieżą realizuje projekt. Już w zeszłym roku wpadliśmy na pomysł, by uatrakcyjnić nasze miasto pod względem turystyki regionalnej. Zaplanowaliśmy działania projektowe, których celem stało się stworzenie questingu w Pszowie. Questing to okazja na poznawanie miasta za pomocą formy gry terenowej.

Podczas tworzenia questów nie tylko się uczyliśmy, ale także miło spędzaliśmy czas. Projekt rozpoczął się warsztatami z pedagogiem panią Weronika Konieczny. W trakcie ich trwania uczyliśmy się pracy w grupie i wzajemnego szacunku. Dopełnieniem projekty była ciekawa wycieczka do pobliskiego Rożkowa. To właśnie tam Pani Maria Riedel przeprowadziła nas istniejący już quest, a potem zaprosiła do remizy, gdzie wspólnie biesiadowaliśmy, zjedliśmy ciepły posiłek i poznaliśmy tajniki tworzenia questów.

 

W naszym mieście zaplanowaliśmy stworzenie 8 różnych questów. Każdy z nich przygotowywany jest pod czujnym okiem instruktora panią Katarzynę Wojaczek. W trakcie trwania projektu wzięliśmy również udział w warsztatach rysunku prowadzonych przez panią Joannę Pawełek. To dzięki nim będziemy mogli sami wykonać ilustracje, które zostaną umieszczone na stworzonych przez nas ulotkach.

Za główny cel przy tworzeniu poszczególnych questów, postawiliśmy sobie takie ich wykonanie, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Każdy z questów porusza inną tematykę. Przygotowaliśmy trasy dotykającą historii Pszowa, edukacji, Pszowskiej Bazyliki, Kalwarii, Pszowa teraźniejszego i dawnego. Poza tym powstała ścieżka dla najmłodszych oraz quest napisany po gwarą. Mamy nadzieję, iż to tematyczne urozmaicenie, jak i ciekawa forma wykonania poszczególnych ulotek zachęci mieszkańców i odwiedzających nasze miasto do wędrówek po okolicach. W tworzenie questów wkładamy wiele pracy, dlatego sami z niecierpliwością czekamy na efekty końcowe naszego projektu.

 

Finał zaplanowaliśmy w ramach obchodów Dni Pszowa, t.j. 7 czerwca. To właśnie wtedy nasze ulotki z questami ujrzą światło dzienne. W ramach finału planujemy krótko zaprezentować całość naszej pracy nad projektem, omówić poszczególne questy, przedstawić dokumentację fotograficzną, jak również pochwalić się pracami plastycznymi przez stworzenie wernisażu.

 

Wszystkie questy zostaną zamieszczone na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury w Pszowie (www.mokpszow.pl).

 

Sandra Bank

fot. Joanna Pawełek

/publ. a/