Region: Mimo trudnej sytuacji w branży uczniowie szkół górniczych dalej mogą liczyć na pracę

0
22
grazynakohut.jpg

Górnicze szkoły średnie nie obawiają się gorszej (miejmy nadzieję chwilowo) koniunktury w gónictwie W 9 kopalniach kompanii węglowej wprowadzono przestoje ekonomiczne. Politycy rządzącej koalicji mówią o konieczności racjonalizacji zatrudnienia. Eksperci, zwłaszcza ci utożsamiani z bardziej neoklasyczną wizją ekonomii, wprost zalecają restrukturyzację zatrudnienia. Jednak szkolnictwo techniczne i zawodowe nadal jest w stanie zapewnić doskonałych młodych pracowników do kopalń.

Grażyna Kohut – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku powiedziała – Szkoła ma podpisane gwarancje pracy od kilku lat. Jak do tej pory wszyscy nasi absolwenci znaleźli zatrudnienie. Również ci z ubiegłego roku. Wszyscy pracują. Jedynie absolwenci Zasadniczej Szkoły Zawodowej zostali przyjęci w pierwszym kwartale tego roku. Ale jest to spowodowane innymi czynnikami. Przyczyna leży w tym, że oni mają 19 lat kiedy kończą szkołę. Natomiast na ścianę mogą iść teoretycznie dopiero w wieku 21. W związku z tym występuje mały poślizg. Obecnie maturzyści, którzy teraz piszą matury mają zagwarantowane miejsca pracy. Jesteśmy po rozmowach z dyrektorami i szkoleniowcami kopalni Chwałowice i Jankowice. Nasi uczniowie zostali rozdzieleni na poszczególne kopalnie. Nie muszą mieć obaw. Muszą jednak zdać egzamin zawodowy, bo to jest potwierdzenie ich kwalifikacji i oczywiście przejść badania. Ja jestem spokojna. To nie jest tak, że węgiel nagle zniknie z dnia na dzień. Ten węgiel był, jest i jeszcze długo będzie. Jest być może potrzebna kosmetyka w zarządzaniu. Jestem pozytywnie nastawiona.

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Grażyna Kohut (na zdjeciu z Premierem Piechocińskim) zapewnia, że uczniowie mają gwarancję zatrudnienia po szkole

Prowadziłam wiele rozmów i konkluzje są takie – nowi uczniowie, ci którzy pojawią się w murach naszej szkoły od września mają także gwarancje pracy. 64 osoby o specjalności technik górnictwa podziemnego, 32 osoby o specjalizacji technik elektryk ukierunkowanych na górnictwo i 32 techników mechaników z tej branży mają gwarancję pracy.

Tekst i foto Leszek Iwulski