Racibórz: Tradycyjne procesje konne

1
43
procesja_konna_480.jpg

W poniedziałek wielkanocny w powiecie raciborskim będzie można zobaczyć procesje konne.

 

Procesja konna w Raciborzu-Sudole

O godzinie 12.45 przed kościołem parafialnym Matki Boskiej Różańcowej w Raciborzu-Sudole uczestnicy procesji zostaną pobłogosławieni. Kawalkada jeźdźców konnych wyruszy o godz. 13.00  i będzie objeżdżać okoliczne pola. Na koniec odbędą się widowiskowe wyścigi konne, parada koni, kuców oraz bryczek.
 

Procesja konna w Zawadzie Książęcej

Procesja konna wyruszy o godzinie 13.00 z parkingu przy kościele w Zawadzie Książęcej. Poprowadzi tradycyjnie w kierunku Ciechowic. Odbędzie się także wyścig konny, a następnie pokazy woltyżerki na terenie za kościołem w Zawadzie. Przewidziano poczęstunek, a także pamiątkową statuetkę dla każdego uczestnika.

 

Procesja konna w Bieńkowicach

W Bieńkowicach jeźdźcy wyruszą o godzinie 13.00. Uczestnicy spotkają się o godzinie 12.30 przy kościele. Procesja wyruszy pół godziny później i objedzie pola. Około godziny 15.00 na ulicy Odrzańskiej odbędą się wyścigi konne, a następnie, w restauracji Rege, zabawa okolicznościowa.
 

Procesja konna w Pietrowicach Wielkich

Procesja konna przejedzie także ulicami Piotrowic Wielkich. Gmina przygotowała wiele atrakcji. Program procesji:

godz. 11.00 – 12.50 – zbiórka wszystkich uczestników procesji na terenie Centrum Społeczno-Kulturalnego w Pietrowicach Wielkich. Cały obszar jest ogrodzony i dozorowany. Przygotowane będą zadaszone miejsca z możliwością nakarmienia i napojenia koni. Przewidziano także poczęstunek dla uczestników.
godz. 13.00 – wyjście procesji spod Kościoła w Pietrowicach Wielkich, uformowanie procesji i przejście procesją konną do Kościółka św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.
godz. 14.00 – 14.20 – nabożeństwo błagalne w pątniczym Kościele p.w. Świętego Krzyża.
godz. 14.30 – 15.00 – zakończenie modlitw i powrót do Pietrowic Wielkich z tradycyjnym konnym objazdem pól.
godz. 15.00 – 15.30 – uroczysta parada koni ul. Świerczewskiego w Pietrowicach Wielkich
godz. 15.30 – 15.45 – zakończenie procesji wraz błogosławieństwem
godz. 15.45– 24.00 – Konny Festyn Wielkanocny na boisku z licznymi atrakcjami:

– zawody skoków przez przeszkody z udziałem czołowych zawodników tej dyscypliny,
– pokaz ujeżdżania koni w wykonaniu zawodników jeździeckiego Klubu Lewada, najlepszego klubu w Rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego,
– pokazy Dżygitówki w wykonaniu APOLINARSKI GROUP (Dżygitówka to sztuka jazdy konnej o charakterze akrobatycznym. Jej rodowód wywodzi się z Kaukazu. Tak właśnie jeździli niegdyś Kozacy, stąd też inaczej zwie się ją woltyżem kozackim. Kozacy wykorzystywali te umiejętności podczas walk. Dziś sztuka ta wzbudza wielkie emocje wśród publiczności, ale również przenosi nas w czasie i pomaga przywołać historię tak nam odległą…)
– występy ciekawych formacji konnych i najlepszych polskich artystów

 

/publ. a/