Region: KW podsumowała rok. Mniej wypadków, większe wydatki na BHP

0
20
IMG_1047.jpg

Jak wynika ze statystyk Kompanii Węglowej w 2013 roku spada liczba wypadków w kopalniach, a grupą najbardziej zagrożoną są osoby z najkrótszym stażem pracy.

 

Kolejne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Kompanii Węglowej, które odbyło się 17 marca w siedzibie spółki w Katowicach otworzył Marek Uszko, wiceprezes zarządu do spraw produkcji. Na początku spotkania przedstawiono statystyki wypadków i chorób zawodowych w 2013 roku. Okazało się, że jest lepiej niż rok wcześniej, a Kompanii Węglowej udało się utrzymać spadkowy trend wypadków przy pracy. W 2012 roku w kopalniach doszło do 6 wypadków śmiertelnych, 3 ciężkich i 899 lekkich. W zeszłym roku wydarzyły się odpowiednio 5 wypadków śmiertelnych, jeden ciężki i 764 lekkich, co ogółem oznacza spadek o 15,2 proc.

 

 

Niestety, od dłuższego czasu utrzymuje się niekorzystna tendencja, że wypadkom najczęściej ulegają pracownicy z najmniejszym stażem pracy do 3 lat. W tej grupie zawodowej w 2013 roku wypadki stanowiły aż 31,26 proc., podczas gdy rok wcześniej 23,41 proc. Zdecydowanie lepiej pod tym względem wypadają pracownicy doświadczeni, którzy pracują w kopalniach powyżej 20 lat. W tym roku w tej grupie zawodowej wypadki stanowiły jedynie 8,98 proc.

 

– Dyskutujemy ze szkołami i uczelniami w jaki sposób zmienić system szkolenia młodzieży, aby zmniejszyć ilość wypadków w tej grupie. Ale to trudny i złożony proces. Okazuje się, że są szkoły, które na kształcenie praktyczne poświęcają zaledwie dzień w tygodniu, to zdecydowanie za mało. Niestety cały ciężar edukacji spoczywa na nas jako przedsiębiorcach i tą sytuację trzeba zmienić – stwierdził Andrzej Pakura, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Kompanii Węglowej.

 

W 2013 roku nakłady na inwestycje związane z BHP wyniosły w Kompanii Węglowej ponad 892 mln zł, co w przeliczeniu na jednego pracownika daje kwotę 16 tys., a na każdą wydobytą tonę węgla 25,3 zł. Kompania Węglowa zrealizowała w ubiegłym roku zdecydowaną większość planów związanych z BHP, systematycznie unowocześniając m. in. podziemny transport, zwalczając zagrożenia naturalne oraz inwestując w szkolenia dla załogi. – Musieliśmy jednak ograniczyć udział w szkoleniach i konferencjach, ale to naturalne w sytuacji, gdy firma musi oszczędzać – tłumaczył dyrektor Pakura.

 

Podczas spotkania poinformowano także o funkcjonowaniu Funduszu Wsparcia Profilaktyki Medycznej, który finansuje m.in. specjalistyczne badania medyczne i rehabilitacje dla pracowników Kompanii Węglowej. Fundusz rozpoczął działalność we wrześniu 2013 roku. Tylko w tym roku wpłynęło do niego 139 wniosków o dofinansowanie specjalistycznych zabiegów medycznych, kosztownych protez oraz świadczeń rehabilitacyjnych. Z wyjątkiem jednego wniosku wszystkie tegoroczne zgłoszenia rozpatrzono pozytywnie. Głównym zadaniem funduszu jest pomoc pracownikom, którzy ulegli wypadkom przy pracy, tak by mogli jak najszybciej wrócić do swoich obowiązków zawodowych.

 

Podczas spotkania komisji bezpieczeństwa poinformowano także, że 1 kwietnia rusza kolejna edycji konkursu „Pracuję bezpiecznie”. Podobnie jak w minionych latach uczestnicy będą mogli zalogować się na specjalnej platformie elektronicznej i odpowiadać na pytania związane z bezpieczeństwem pracy. Finał zostanie rozegrany zostanie 20 listopada w Domu Kultury w Łaziskach Górnych.

 

 

/Kompania Węglowa, publ.p/