Wodzisław: Mieszkańcy zdecydują na co wydać pieniądze. Mają milion złotych

0
17
01_budzet_obywatelski2.jpg

Wodzisław Śląski przygotowuje się do wprowadzenia Budżetu Obywatelskiego – będzie to pierwsza tego typu inicjatywa w całym powiecie.

 

Jednym ze sposobów na zaangażowanie mieszkańców w proces zarządzania miastem jest Budżet Obywatelski. Podjęto decyzję, że od przyszłego roku zacznie on funkcjonować w Wodzisławiu Śląskim. Ma być szansą na włączenie obywateli w proces decydowania o lokalnych wydatkach i tym samym sprawowania władzy w samorządach. – Można powiedzieć, że Budżet Obywatelski w ułomnej formie już funkcjonuje, bo przecież od lat u nas na wydatkowanie środków mają dzielnice – mówi rzecznik UM, Barbara Chrobok. Namiastką budżetu były także ogłoszone w styczniu konsultacje dotyczące najpilniejszych remontów dróg miejskich. Te forma zostaną podtrzymane nadal. Na inwestycje Rady Dzielnic otrzymują każdego roku milion złotych. Tyle samo będzie wynosiła kwota Budżetu Obywatelskiego.

 

W jaki sposób będzie można zgłosić swój projekt do budżetu? W Biurze Obsługi Klienta lub ze strony internetowej UM będzie można pobrać odpowiedni formularz. Na nim mieszkaniec będzie mógł opisać swój projekt. Może dotyczyć on przeróżnych dziedzin, takich jak gospodarka nieruchomościami, drogi gminne, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, kultura, zieleń gminna, porządek publiczny i bezpieczeństwo. Jeden projekt może pochłonąć maksymalnie 250 tys. zł. Musi także być możliwy do zrealizowania w jeden rok. Swoje pomysły mieszkańcy mogą przedstawiać do końca kwietnia. Jednak niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, gdyż dotychczas niewiele się o tym mówiło. Z tego właśnie powodu radna Izabela Kalinowska zaproponowała prezydentowi współpracę z organizacją pozarządową zajmującą się tym tematem. – Moglibyśmy pomóc w organizacji spotkań uświadamiających mieszkańców w tym temacie – mówi radna. Prezydent nie wyraził jednak chęci współpracy, gdyż jak mówi nie ma pozytywnych wspomnień z tą właśnie organizacją. Miasto samo przeprowadzi kampanię informacyjną.

 

Mimo tego, że Wodzisław Śląski będzie pierwszą gminą w powiecie wodzisławskim, która zdecydowała się na Budżet Obywatelski to wszyscy są pełni optymizmu. – Budżet Obywatelski daje nie tylko możliwość współdecydowania o wydatkowaniu pieniędzy, ale przede wszystkim aktywizuje ludzi do działania. Ważne jest to, że nie będzie łączył się z budżetem Rad Dzielnic, gdyż nie każdy działa w Radach – mówi Izabela Kalinowska. Podobnego zdania jest prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim, Krzysztof Dybiec. – Są tacy, którzy żywo interesują się zmianami w mieście. Poprzez Budżet Obywatelski mogą to wyrazić. Śmiało mogą wdrażać swoje pomysły w życie – mówi prezes. Budżet Obywatelski to novum, jednak nikt nie spodziwa się żadnych niemiłych niespodzianek. – Na tą chwilę nie widzę żadnych zagrożeń w uchwale o Budżecie Obywatelskim. Mam za to nadzieję, że obudzi ona do życia społeczników – dodaje Krzysztof Dybiec.

 

 

 

Paulina Krupińska