Wodzisław: Brązowe medale Mistrzostw Śląska dla siatkarek klubu „Zorza”

0
41
zorza1.jpg

W hali SP nr 8 w Wodzisławiu odbył się finał Mistrzostw Śląska młodziczek w piłce siatkowej, który honorowym patronatem objął Prezydent Miasta.

 

W rozgrywkach finałowych wzięły udział 4 drużyny, z których trzy zaprezentowały się przed wodzisławską publicznością: BKS Aluprof Bielsko-Biała, MKS Dwójka Zawiercie i gospodynie – MKS ZORZA Wodzisław Śląski (w turnieju nie uczestniczyły zawodniczki SPS AZS Politechniki Częstochowskiej, które wszystkie swoje mecze rozegrały we wcześniejszych turniejach). Aby znaleźć się w finałowej czwórce, wszystkie cztery ekipy musiały przejść cztery etapy gier eliminacyjnych i zostawić w pokonanym polu 49 innych zespołów ze Śląska (w rozgrywkach, 21.09.2013r wystartowały aż 53 drużyny!). Na ostateczną kolejność na podium składały się wyniki czterech turniejów (w każdym z nich grały trzy drużyny, a jedna pauzowała). O niesamowicie wyrównanej rywalizacji na tym etapie świadczy fakt, że każdy z zespołów poniósł już przynajmniej dwie porażki i prawie wszystko mogło się jeszcze zdarzyć. Pewne było tylko, że Politechnika Częstochowska ma jakiś medal zapewniony, a ZORZA może walczyć wyłącznie o brąz – wszystko przez to, że nasze siatkarki pechowo przegrały w tie-breakch swoje mecze na turniejach w Częstochowie i Bielsku-Białej. Aby wodzisławski sen o medalu się ziścił, potrzeba było zwycięstw ZORZY nad bielszczankami oraz wygranej Aluprofu nad ekipą z Zawiercia – prawdziwe „mission impossible”.

 

 

W pierwszym meczu Turnieju Finałowego ZORZA podejmowała silną ekipę z Bielska-Białej. Set pierwszy dobrze zaczęły podopieczne trenerów Brzezinki i Szruby, lecz później bardziej doświadczona drużyna Aluprofu przejęła kontrolę nad sytuacją i mocno punktowała stremowane wodzisławianki. Efekt – wygrana bielszczanek 25:13. Wielu obserwatorów meczu pogodziło się w tym momencie z przegraną i stratą upragnionego brązowego medalu. Ale na trybunach siedziała świetnie zorganizowana grupa wodzisławskich kibiców, która mocno wspierała swoje zawodniczki i toczyła głośny bój na doping z kibicami z Podbeskidzia. Bębny, trąbki i głośny doping kibiców ZORZY poderwał do walki nasz siatkarki,które otrząsnąwszy się z tremy dały prawdziwy popis gry i w drugiej partii odpłaciły bielszczankom pięknym za nadobne. Zwycięstwo 25:15 pozwoliło doprowadzić do tie-breaka (w kategorii młodziczek gra się do dwóch wygranych setów). W decydującą partię lepiej weszły wodzisławianki, które szybko uzyskały wysoką przewagę i po koncertowej grze wygrały 15:7. Pierwszy krok do zdobycia brązowego medalu został uczyniony.

 

Drugi mecz turnieju to niezwykle ważny pojedynek pomiędzy Aluprofem Bielsko-Biała i Dwójką Zawiercie. Zespół ze stolicy Podbeskidzia, po porażce z ZORZĄ musiał wysoko wygrać, by zdobyć złoty medal. Zawodniczki BKS-u pokazały swoją siłę i gładko pokonały zawiercianki 2:0. Było to jednakże pyrrusowe zwycięstwo, gdyż bielszczankom zabrakło zaledwie czterech małych punktów do złotego medalu. Po rozegraniu czterech turniejów, w których bielszczanki rozegrały 601 akcji o najwyższym stopniu podium decydowało tak niewiele – zaledwie 4 akcje. Ale dla siatkarek ZORZY był to drugi warunek do zdobycia wymarzonego brązu.

 

Gdy opadły emocje po walce o złoto, dla wodzisławskiej publiczności rozpoczęła się walka o najcenniejsze dla nich trofeum – brązowe medale Mistrzostw Śląska. Nieco bardziej stonowani byli kibice z Zawiercia, którzy przed turniejem mieli jeszcze nadzieję na złote medale, a przyszło ich ekipie walczyć w obronie brązowych. Obie grupy sympatyków siatkówki stworzyły fantastyczną atmosferę na trybunach, ale z akcji na akcję coraz głośniejsi byli kibice ZORZY, a coraz bardziej milkli fani z Zawiercia. Działo się tak dlatego, że wodzisławianki, zwietrzywszy swoją szansę, zagrały kolejne rewelacyjne spotkanie i nie dały rywalkom najmniejszych szans na zwycięstwo, od pierwszej do ostatniej piłki w pełni kontrolując wydarzenia na parkiecie. Ostatni gwizdek sędziego głównego zawodów, którym był sędzia międzynarodowy – Pan Wojciech Maroszek, oznaczał zwycięstwo ZORZY 2:0 i ogromną euforię zawodniczek i kibiców wodzisławskiej drużyny. „Mission impossible” stało się faktem!

 

Po zakończeniu walki na parkiecie i prac komisji sędziowskiej, która ponownie przeliczyła rezultaty, ostateczna kolejność w finałach Mistrzostw Śląska prezentowała się następująco:

1. SPS AZS Politechnika Częstochowska

2. BKS Aluprof Bielsko-Biała

3. MKS ZORZA Wodzisław Śląski

4. MKS Dwójka Zawiercie

 

W uroczystej ceremonii dekoracji medalistek Mistrzostw Śląska uczestniczyli trenerzy reprezentacji Śląska: Zbigniew Błaszczak i Marek Kisiel oraz sędzia główny zawodów, Wojciech Maroszek; którzy wręczyli również nagrody czterem wyróżnionym zawodniczkom. Indywidualne wyróżnienia otrzymały:

MKS Dwójka Zawiercie – Natalia Miłosz;

MKS ZORZA Wodzisław Śląski – Oliwia Rak;

BKS Aluprof Bielsko-Biała – Joanna Nikoda;

SPS AZS Politechnika Częstochowska – Zuzanna Szynkiel.

 

Po wręczeniu nagród trenerzy kadry Śląska wręczyli również nominacje do kadry wojewódzkiej na występ w Turnieju Nadziei Olimpijskich. Nominacje otrzymały po jednej zawodniczce z Bielska-Białej i Zawiercia oraz sześć (!) siatkarek ZORZY. Zdobycie trzeciego miejsca w Mistrzostwach Śląska zapewniło siatkarkom ZORZY awans do turnieju cwierćfinałowego Mistrzostw Polski młodziczek, który zostanie rozegrany w dniach 15-16.03.2014r we Wrocławiu.

 

 

/publ.p/