Wodzisław: młodzi górnicy sprawdzili w jakiej kondycji jest czeskie górnictwo

1
42
projekt_wodzislaw_czechy.jpg

Uczestnicy projektu "Underground in the cloud" mieli okazję sprawdzić jak wygląda produkcja maszyn i urządzeń produkowanych dla górnictwa.

 

Na początku lutego w Střední škole techniky a služeb w Karviné odbyło się drugie spotkanie partnerów projektu edukacyjnego „Underground in the cloud”, realizowanego przez wodzisławskie Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo i higiena pracy w kopalni. Podniesieniu wiedzy w tym zakresie służyła wizyta w fabryce maszyn górniczych Ostrój Opawa. W czasie zwiedzania wszyscy mogli zobaczyć maszyny i urządzenia produkowane dla górnictwa. Wizyta pokazała, iż branża górnicza w Czechach tak jak i w Polsce przeżywa obecnie kryzys i wszyscy czekają na lepsze czasy dla tej branży.

 

 

Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu sztolni szkoleniowej oraz poznaniu historii czeskiego górnictwa. Sztolnia szkoleniowa w Staříču, znajduje się nieopodal kopalni Paskov i stanowi doskonałą imitację warunków panujących w kopalni. Znajduje się tam również skansen wozów i lokomotyw, które były jeszcze niedawno używanych w górnictwie podziemnym. W wyrobiskach sztolni wykonane są stanowiska pracy odzwierciedlające warunki dołowe, a w porównaniu ze sztolnią w PCKU w Wodzisławiu Śląskim różni się ona tylko detalami. W sztolni tej szkoli się górników jak i uczniów. Odbywają się tam również ćwiczenia ratownicze.

 

 

Druga część dnia upłynęła na zwiedzeniu największego w Republice Czeskiej muzeum górnictwa – Landek Park. Znajdujące się tak ekspozycje przedstawiają rozwój wydobycia węgla w regionie ostrawskim i karwańskim, a także historię ratownictwa górniczego. W skład tras zwiedzania wchodzi także system podziemnych wyrobisk, do których zjeżdża się w oryginalnym wyciągu szybowym wyposażonym w audiowizualny symulator prawdziwego zjazdu na dół kopalni. W muzeum znajdował się także polski akcent – kombajn ścianowy KWB-3RDU. Jeden z uczestników spotkania, Grzegorz Świerczek tak skomentował to co zobaczył: „Dzień ten oprócz wielu wrażeń dostarczył również wiele informacji, a najważniejsza to ta, że tak naprawdę nasze górnictwa różnią się tylko w detalach. Jest to o tyle ważne bo zgodnie z powiedzeniem, że diabeł tkwi w szczegółach to możemy sobie wiele pomóc”.

 

Ostatni dzień spotkania upłynął pod znakiem zwiedzania szkoły oraz poznania jej historii. Jest to pierwsza szkoła w Czeskiej Republice, która przywróciła kształcenie w zawodzie górnik, na początek w specjalności ślusarz i elektryk oraz technik mechanik urządzeń dołowych. Następnie odbyła się konferencja, gdzie wszyscy uczestnicy przedstawili przygotowane przez siebie sprawozdania na temat BHP w kopalniach znajdujących się w ich miejscowościach. Wszyscy mogli zobaczyć jakie są podobieństwa i różnice i podyskutować w tym temacie. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele regionalnej prasy i telewizji. Wypowiedź naszego nauczyciela Andrzeja Kwaśnego, została umieszczona w artykule lokalnego czasopisma górniczego Hornik. Również telewizja regionalna pokazała reportaż z wypowiedziami uczestników drugiej mobilności. Po zakończeniu spotkania wszyscy partnerzy projektu tzn. PCKU Wodzisław Śląski, Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych –Faser, Šolski Center Velenje, Premogovnik Velenje oraz gospodarze spotkania Střední škole techniky a služeb, Karviná nie kryli zadowolenia a przygotowanie i organizację tego spotkania przez naszych czeskich kolegów można określić jako perfekcyjne.

 

 

Rafał Górecki