Wodzisław: „Bajkowy szlak” przy przedszkolach? Głosowanie do 28 marca

2
13
laweczka_i_bajeczka_projekt43.jpg

Jedna z mieszkanek Wodzisławia Śląskiego walczy o dofinansowanie do projektu "Bajkowy Szlak" – wszystko zależy od ilości głosów, jakie zdobędzie.

 

Opis projektu "Bajkowy szlak" autorstwa Moniki Storki z Wodzisławia, która walczy o dofinansowanie z Fundacji Aviva:

 

Każde dziecko powinno się rozwijać w jak najbardziej różnorodny sposób. Potrzebuje kontaktu ze sztuką, literaturą, będąc jednocześnie pod opieką najbliższych mu ludzi. Powinno też przebywać na świeżym powietrzu, co bywa trudne w czasie niesprzyjających warunków pogodowych. Receptą na te potrzeby jest stworzenie na terenach wokół wodzisławskich przedszkoli "Bajkowego Szlaku" złożonego z zadaszonego zestawu stolika i ławeczki. Zestaw będzie nosił nazwę „Ławeczka i bajeczka”. W ten zestaw zostanie wkomponowana szuflada zabezpieczona przed deszczem, w której znajdzie się laminowana książka z bajkami, kredki, kartki rysunkowe. Każde dziecko wraz z rodzicem czy opiekunem będzie tam mogło ciekawie i kreatywnie spędzić czas, posłuchać bajki, porysować, opisać swoje przeżycia. Będzie tam można zostawiać niepotrzebne już w domach książki, bądź artykuły piśmiennicze. Każda ławka poświęcona byłaby innemu bohaterowi, innej bajce, co może zachęcać do spacerów, poszukiwania tych ławek, wędrowania po całym szlaku. Na blacie stolika na trwałe zostaną umieszczone plansze do gier takich jak szachy, warcaby, "człowieku nie irytuj się". Takie gry z kolei, pozwolą rozwijać logiczne myślenie, pomogą wypracowywać właściwe reakcje w różnych sytuacjach życiowych. Koszt jednego zestawu wraz z montażem i laminowaniem książek mógłby wynosić ok. 3,5 tyś. złotych a ilość zestawów, długość szlaku uzależniona byłaby od wysokości pozyskanej dotacji. Na początek proponujemy wykonać 10 zestawów kosztujących łącznie 35 tysięcy złotych. Długość szlaku może się systematycznie zwiększać, bo atrakcyjność projektu zainspiruje rady dzielnic, rady rodziców placówek oświatowych, władze miasta, organizacje pozarządowe i firmy do włączania się w akcję. Ławeczki usytuowane będą w miejscach ogólnodostępnych, będących jednocześnie pod opieką właściciela danego terenu. Działania projektowe chcemy rozpocząć jak najszybciej,by już latem całe rodziny mogły korzystać z tej formy aktywnego wypoczynku.

 

 

Pomysł jest nietuzinkowy, a pomóc w uzyskaniu dofinansowania na jego realizację może każdy. Głosowanie odbywa się bowiem drogą internetową, na stronie Fundacji Aviva. Głosowanie trwa do 28 marca. Warto pamiętać o tym, że codziennie można oddać jeden głos. Do podziału jest 100 tys. zł. Głosowanie w sieci pozwoli wyłonić finałową dwudziestkę. O podziale grantów i wysokości wsparcia zadecyduje Komisja Konkursowa, złożona z ekspertów cieszących się zaufaniem społecznym oraz przedstawicieli Fundacji Aviva.

 

 

 

/Paulina Krupińska/