Racibórz: Browar Rynek. Piwo warzone z serca i pasji

2
109
131116_browar_rynek_konkurs_01.jpg

Dlaczego warto odwiedzić jedyny w Raciborzu minibrowar, czym różni się piwo prawdziwe od koncernowego?

 

Wiele mówi się o pozytywnych właściwościach piwa. Problem w tym, że koncerny wprowadzają klientów w błąd sugerując że piwo "niepasteryzowane"lub "niefiltrowane" to taki sam produkt jak piwo z mini browarów , które zawsze są niefiltrowane i niepasteryzowane. Pisze się np. niepasteryzowane a data do spożycia… pół roku? W rzeczywistości piwo poddawane jest procesowi mikrofiltracji, który daje jeszcze gorszy efekt niż pasteryzacja, gdyż wyjaławia piwo z wszelkich wartościowych składników odżywczych i pogarsza jego smak. Jak w gąszczu dostępnego na rynku złocistego trunku rozpoznać ten prawdziwy oraz w czym tkwi sekret jego walorów smakowych i zdrowotnych? Wystarczy spojrzeć na termin przydatności do spożycia. Jeśli jest on dłuższy niż miesiąc, można być pewnym, że piwo było mikrofiltrowane lub utrwalane w inny sposób. O tym wszystkim dowiedzieliśmy się odwiedzając restaurację Browar Rynek zlokalizowaną, a jakże, na raciborskim rynku. Mieliśmy to szczęście, że akurat trwał proces warzenia nowej partii wyśmienitego piwa pszenicznego, zbierającego bardzo dobre recenzje wśród birofilów z całej Polski.

 

W oferowanych w Browarze Rynek piwach zasmakowały już gwiazdy,
m. in. Kasia Kowalska, która dla tutejszego pszenicznego przedłużyła
swój pobyt w Raciborzu oraz Magdalena Walach, która zagościła
na lunchu w naszej restauracji przed spektaklem.

 

 

Już przy wejściu do restauracji Browar Rynek uwagę przykuwa ogromna miedziana kadź – serce browaru – oczko w głowie Marka Krpeć, znanego w całej Polsce piwowara, który do Raciborza przyjechał ze swojego rodzinnego Bielska-Białej skuszony perspektywą uruchomienia wspólnie z właścicielką lokalu pierwszego w Raciborzu minibrowaru restauracyjnego. Prawdziwe piwo powinno być przygotowane tylko z czterech, ale całkowicie naturalnych składników tj. wody, drożdży, chmielu i słodu. Zgodnie z zasadą czystości z 23.04.1516 r. Bayerischen Reinheitsgebot. Bez nich piwo będzie smakować jak setki innych, od których uginają się półki sklepowe. – Dzisiaj ludzie szukają zdrowych produktów ekologicznych, prawdziwych wędlin, ekologicznych warzyw i owoców. Otwierając Browar Rynek chciałam zaoferować mieszkańcom Raciborza i okolic, a także odwiedzającym nasze miasto turystom właśnie taki produkt – naturalny, bez sztucznych dodatków. Piwo, które będzie się wyróżniało swoją jakością, smakiem i aromatem. Produkt nie masowy a jednostkowy, tworzony z sercem i pasją, 100% naturalny z wysokiej jakości składników, to dla nas bardzo ważne – mówi właścicielka lokalu Dorota Bernadzik.

 

Piwowar Marek Krpeć szybko zadomowił się w Raciborzu. Warzone przez
niego piwo zaskarbia mu sympatię coraz to nowych gości restauracji Browar Rynek.

 

Uczciwie trzeba przyznać, że te zamierzenia udało jej się zrealizować w 100%. Dostępne na miejscu piwa nie są ani pasteryzowane, ani filtrowane, dzięki czemu wyróżniają się głębokim smakiem oraz zawartością witamin i minerałów korzystnie wpływających na nasze zdrowie. Kto nigdy nie próbował prawdziwego piwa, tego zaskoczy niska zawartość gazu, czy fakt, że podawany trunek jest chłodny, ale nie zimny (w tym drugim wypadku straciłby smak i aromat!). Polecamy Czytelnikom lekturę kolejnych artykułów na łamach GazetaInformator.pl, w których z pomocą piwowara Marka Krpeć postaramy się zdradzić tajniki wyrobu prawdziwego piwa, opowiemy szczegółowo o jego właściwościach zdrowotnych, opiszemy dlaczego piwo nie powinno być zbyt mocno gazowane, za zimne itd.

 

 

Tymczasem, aby lepiej rozeznać się w tym co piszemy, polecamy Państwu odwiedziny Browaru Rynek w Raciborzu. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 17 można tu zjeść pyszny lunch już za jedyne 10 zł oraz degustować piwo (2 w cenie 1, za 6,5 zł).

 

 

47-400 Racibórz

Rynek 14

tel. 32 415 84 84

tel. kom. 606 900 427

PN. – SB. 10.00 – 00.00

Niedziela 12.00 – 00.00

 

 

 

/Artykuł sponsorowany/