Wodzisław: nowotwór krwi, białaczka to nie wyrok… o ile znajdzie się dawca

1
61
IMGP7441.JPG

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę – Wodzisławskie Centrum Kultury chce pomóc tym osobom i organizuje Dzień Dawcy Szpiku Kostnego.

 

Dla wielu osób chorych na białaczkę czy chorobę krwi jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów organizujemy Dzień Dawcy Szpiku w Wodzisławiu Śląskim wraz z panią Natalią Marszałek.

 

 

Kto może zostać dawcą?

 

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

 

Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł. Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.

 

 

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 430 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 901 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

 

 

Kontakt:

 

Rafal MŁodzikowski – Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska,

[email protected], tel. Tel:. +48 22 882 95 57

 

 

Dzień Dawcy Szpiku

Wodzisławskie Centrum Kultury, sala klubowa

16 lutego, w godz. 10.00-18.00

 

 

/p/