Wodzisław: w Przedszkolu nr 19 powstaną oddziały dla dzieci autystycznych

1
17
pszedszkole_nowe_oddzialy.jpg

Już od września w Publicznym Przedszkolu nr 19 w Wodzisławiu rozpoczną pracę oddziały specjalne dla dzieci autystycznych oraz z zespołem Aspergera.

 

Każdego roku wzrasta liczba zdiagnozowanych dzieci autystycznych. Nie inaczej jest także w Wodzisławiu Śląskim, gdzie problem staje się coraz bardziej zauważalny. Stąd konieczność zorganizowania oddziałów, w których dzieci posiadające zaburzenia ze spektrum autyzmu mogłyby znaleźć fachową opiekę, pomoc w rozwoju i szansę na edukację.

 

– Naszą powinnością jest zapewnienie dzieciom autystycznym odpowiednich warunków. Do tej pory w całym powiecie w żadnym przedszkolu nie ma ani jednego oddziału, w którym dzieci te mogłyby znaleźć taką opiekę, jakiej potrzebują. Dlatego też dotychczas zapewniamy im dowóz do przedszkola w Żorach, jako jedynego w okolicy zapewniającego specjalistyczną opiekę – mówi Eugeniusz Ogrodnik, zastępca prezydenta miasta. – Wiemy jednak, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zorganizowanie oddziałów specjalnych w naszej "dziewiętnastce" wydaje się zatem pomysłem trafnym – dodaje.

 

Wodzisławskie Publiczne Przedszkole nr 19 to placówka najlepiej ze wszystkich przygotowana do prowadzenia oddziałów specjalnych. Od lat bowiem prowadzi z powodzeniem oddziały integracyjne, do których uczęszcza 10 dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. – W przedszkolu tym pracują doświadczeni nauczyciele, specjaliści oligofrenopedagodzy, którzy doskonale wiedzą jak należy pracować m.in. z dziećmi autystycznymi – wyjaśnia Eugeniusz Ogrodnik.

 

Nowe oddziały ruszą już we wrześniu. W sporej mierze dzięki pieniądzom w wysokości 100 tys. zł przeznaczonym na ten cel z budżetu miasta. Bez tych środków uruchomienie grup byłoby możliwe dopiero od stycznia 2015 roku.

 

 

/publ.p/