Region: oparzeniówka w nowej odsłonie, większe możliwości leczenia

1
52
1387291611.jpg

Największe w województwie śląskim Centrum Leczenia Oparzeń wzbogaciło się o nowy budynek – jego budowa kosztowała łącznie 40 milionów złotych.

 

Nowy obiekt i nowe możliwości. W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich oddano do użytku nowoczesny budynek. Łączny koszt realizacji projektu zamknął się w kwocie 40 mln zł, z czego środki własne szpitala to 1,7 mln zł, a dofinansowanie z Województwa Śląskiego – 38 mln zł. Nowy budynek siemianowickiej oparzeniówki jest skomunikowany z dotychczasowym obiektem. – Na parterze jest izba przyjęć, która spełnia wszystkie światowe standardy, więc w przypadku dużych, masowych wypadków jesteśmy przygotowani. Pierwsze piętro to OIOM, drugie piętro bloki operacyjne, na trzecim znajduje się administracja – zakres prac podsumował dyrektor, Mariusz Nowak.

 

Zobacz więcej zdjęć z otwarcia nowego obiektu>>

 

Nowy budynek zajmuje powierzchnię ok. 5800 metrów kwadratowych. Przyziemie to część techniczna mieszcząca rozdzielnię główną, wentylatorownię, pomieszczenia węzła cieplnego i wodnego, część warsztatową i magazynową. Na parterze mieści się izba przyjęć z podjazdem dla karetek i wydzielonymi częściami – septyczną i aseptyczną. Na kolejnej kondygnacji umieszczono Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w którym zostanie wyodrębniony oddział toksykologii.

 

To nie koniec zmian w Centrum Leczenia Oparzeń. Kolejnym przedsięwzięciem ma być budowa lądowiska dla śmigłowców sanitarnych zlokalizowanego nad kondygnacją techniczną nowego segmentu szpitala. Projekt ujęto w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Śląskiego na lata 2013-2020. To konieczny element rozbudowy Centrum, który ma umożliwić szybsze dotarcie do osób potrzebujących natychmiastowej pomocy medycznej i ewentualnego przetransportowania ich do szpitala. Koszt projektu ma wynieść łącznie 4,3 mln zł.

 

W tym roku siemianowickie Centrum Leczenia Oparzeń obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia. Z tej okazji życzenia władzom i pracownikom placówki złożył marszałek Mirosław Sekuła. – Nowoczesny, modernizujący się szpital to dla nas wszystkich powód do radości. Jesteście chlubą naszego województwa i z waszej pracy jesteśmy autentycznie dumni – podkreślił Sekuła.

 

W trakcie uroczystości zasłużonym pracownikom szpitala wręczono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, którego podmiotem tworzącym jest Województwo Śląskie, to wiodący w skali kraju ośrodek zajmujący się kompleksowym leczeniem urazów oparzeniowych, ich następstw oraz ran przewlekłych. Celem placówki jest leczenie oparzeń, ran przewlekłych, rehabilitacja następstw po oparzeniach, szkolenia, prowadzenie badań w zakresie urazów oparzeniowych, zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej z wykorzystaniem systemów laserowych. Centrum Leczenia Oparzeń oprócz zadań statutowych prowadzi działalność naukowo-badawczą nad nowymi metodami leczenia ran oparzeniowych, przewlekłych i trudno gojących się z wykorzystaniem unikalnej aparatury medycznej. Szpital posiada 54 łóżka i leczy rocznie ok. 1,3 tys. pacjentów z całego kraju. Liczba porad udzielonych w ubiegłym roku w szpitalnych poradniach przekroczyła 20 tys.

 

 

fot. slaskie.pl

/p/