Wodzisław: na „rynkoczu” rozpoczyna się instalacja sygnalizacji świetlnej

2
47
skrzyzowanie_foto.jpg

Nakładem prawie 200 tys zł Powiatowy Zarząd Dróg zainstaluje sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic: Skrzyszowskiej, Mszańskiej, Turskiej i Czarnieckiego w Wodzisławiu.

 

Wykonawcą instalacji jest wybrany w przetargu Zakład Inżynierii Ruchu W. Sylwestrzak i spółka z Bytomia, który na wykonanie sygnalizacji będzie miał czas do grudnia.

 

Sygnalizacja będzie acykliczna, czyli sterowana poprzez kamerę (tzw. wideodetekcję) i będzie pracować w systemie preference, co oznacza, że pierwszeństwo przejazdu – ze względu na natężenie ruchu – będą mieli kierowcy poruszający się ul. Turską i Mszańską.

 

Wcześniej w rejonie skrzyżowania wybudowano za ponad 40 tys. zł chodnik od przystanku autobusowego przy ul. Turskiej do planowanego przejścia dla pieszych przy ul. Skrzyszowskiej, które również będzie objęte sygnalizacją świetlną. Z kolei latem oczyszczono, wyrównano i utwardzono pobocze na odcinku od ogródków działkowych do skrzyżowania przy ul. Mszańskiej, co poprawiło bezpieczeństwo poruszających się tam pieszych.

 

Początkowo do budowy świateł na „rynkoczu” planowano wykorzystać należącą do powiatu sygnalizację zdemontowaną ze skrzyżowania ul. Matuszczyka i Radlińskiej, gdzie w ramach tzw. schetynówki powstało rondo, ale po analizie okazało się, że w nowej lokalizacji światła te nie będą zdawać egzaminu. Władze powiatu zdecydowały więc o wyasygnowaniu środków na zakup i zainstalowanie zupełnie nowej sygnalizacji dostosowanej do układu tego nietypowego skrzyżowania.

 

/p/