Raciborscy radni o WFOŚiGW

3
396
Rada Raciborza przeciw zmianom w WFOŚiGW

– Rada Miasta Racibórz wyraża głębokie zaniepokojenie zaproponowanymi przez grupę posłów
PiS, zmianami prawa ochrony środowiska ograniczającymi wpływ samorządów na prace władz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez wyeliminowanie z jej składu przedstawiciela Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu oraz przejęcie pełnej kontroli nad funkcjonowaniem wojewódzkich funduszy – czytamy w projekcie uchwały, którą Rada ma podjąć podczas styczniowej sesji.

Zdaniem raciborskich rajców przyjęcie przez parlament nowelizacji ustawy o ochronie środowiska może spowodować „chaos i zawirowania w pracy funduszu, [a] spory kompetencyjne mogą doprowadzić do spowolnienia tempa wdrażania środków unijnych i pogorszenia dostępności do środków finansowych przeznaczony na ochronę środowiska”.

Przypomnijmy, że do tej pory fundusze wojewódzkie działały niezależnie od NFOŚiGW i administracji rządowej, a na kształt podejmowanych przez nie decyzji miały wpływ m.in. zarządy i sejmiki województwa, organizacje pozarządowe i samorządy gospodarcze. Umożliwiało to optymalny z punktu widzenia danego regionu podział środków finansowych. Jeśli propozycje PiS wejdą w życie, zmieni się struktura i rola zarządów WFOŚiGW (m.in. poprzez usunięcie ze składów rad nadzorczych funduszy dyrektorów lub wicedyrektorów departamentów do spraw ochrony środowiska urzędów marszałkowskich oraz przedstawicieli organizacji ekologicznych), a kluczowym ośrodkiem decyzyjnym zostanie Minister Środowiska.

Głos w tej sprawie zabrał już w grudniu prezes katowickiego funduszu, który wraz z marszałkiem województwa śląskiego, zorganizował konferencję, podczas której wyrażono wątpliwości, co do proponowanych zmian (pisaliśmy o tym w poprzednim numerze gazety). Zarówno wówczas, jak i obecnie – w apelu raciborskich radnych – podkreślano rolę, jak ważną, także w naszym regionie, rolę odgrywa WFOŚiGW. – Wielokrotnie korzystaliśmy z pomocy finansowej funduszu w zakresie inwestycyjnym, jak również w zakresie działań edukacyjnych i doradczych. (…) Dlatego apelujemy o wycofanie [tego] projektu ustawy jako szkodliwego dla samorządu i niszczącego sprawdzony model finansowania ochrony środowiska w Polsce – napisali samorządowcy z Raciborza.

/kc/
Fot. Mateusz Herba