Tysiące rowerzystów na Żelaznym Szlaku

103
274
Żelazny Szlak Rowerowy w Jastrzębiu-Zdroju
Żelazny Szlak Rowerowy w Jastrzębiu-Zdroju

Żelazny Szlak Rowerowy to 55-kilometrowa pętla poprowadzona po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez tereny 5 gmin: Godowa, Jastrzębia-Zdroju i Zebrzydowic, a także czeskiej Karwiny i Piotrowic koło Karwiny.

Motywem przewodnim szlaku jest kolej, bo to ona wywarła duży wpływ na losy gospodarczego i infrastrukturalnego rozwój tutejszych miast oraz życie ich mieszkańców.

Żelazny Szlak Rowerowy wykorzystuje stare i nieużywane linie kolejowe, na których utworzono bardzo dobrą drogę rowerową o nawierzchni mineralno-żywicznej. Ma ona ok. 15 km długości i stanowi znaczną część polskiego odcinka szlaku. Bez wątpienia to jeden z najlepszych odcinków dla rowerzystów w całym województwie śląskim.

10 września oficjalnie otwarto nowy odcinek drogi rowerowej w Jastrzębiu-Zdroju. Od początku przyciąga wielu zainteresowanych mieszkańców. Od 5 września funkcjonują na nim dwa punkty mierzące natężenie ruchu, przy ulicy Chlebowej i Żwirowej. Po tygodniu od otwarcia każdy z nich zarejestrował około dwadzieścia tysięcy przejazdów, dokładnie 22 253 na Chlebowej i 18 911 na Żwirowej. Zaledwie w weekend przybyło ich około 7 tysięcy. – Mamy około 1500 użytkowników codziennie. To jest popularność, która przekracza nasze początkowe założenia. Spodziewaliśmy się około 30 tysięcy użytkowników na rok. W tym tempie uzyskamy tę liczbę w ciągu miesiąca – cieszy się Jarosław Piechaczek, jastrzębski oficer rowerowy.

Będzie bezpieczniej

Jastrzębie-Zdrój nie poprzestaje na budowie Żelaznego Szlaku Rowerowego. Jeszcze przed ukończeniem inwestycji, na terenie miasta rozpoczęły się roboty, które mają udrożnić szlaki rowerowe i poprawić bezpieczeństwo rowerzystów.

– Chcemy połączyć wszystkie ścieżki rowerowe, tak, by rowerzysta mógł bez problemu i płynnie przejechać przez całe miasto. Dodatkowo wprowadzamy korekty w niektórych miejscach, by poprawić bezpieczeństwo – tłumaczy Jarosław Piechaczek. W pierwszej kolejności na wysokości ronda przy Carrefourze przeprowadzono korektę, dzięki której przejazd rowerem jest bezpieczniejszy. Przy ulicy Jagiełły trwa przebudowa chodnika i budowa ciągu pieszo-rowerowego, zaś na wysokości wlotu od ulicy Moszczenickiej wykonano wcinkę umożliwiającą swobodny dojazd do ścieżki rowerowej. Poprawiono także wjazd z ulicy Cichej na drogę dla rowerów. Podobne roboty budowlane już niedługo rozpoczną się przy ulicy Broniewskiego. Wspomniane inwestycje kosztowały w sumie 200 tysięcy złotych.

C

Fot. UM Jastrzębie-Zdrój