Raciborski PKS na minusie

267
161
PKS

Spółka zakończyła działalność ujemnym wynikiem finansowym na poziomie 301 tys. złotych.

Ujemny bilans spółki jest wynikiem kilku czynników. Przede wszystkim należy tu wymienić malejące przychody z przewozów pasażerskich, spowodowane spadkiem sprzedaży biletów miesięcznych oraz istotny wzrost poziomu kosztów paliw oraz wynagrodzeń.

O stabilność finansowania oraz działania spółki na lokalnym rynku zadbał starosta raciborski. W wyniku jego działań zawarto pod koniec listopada 2018 r. umowy na świadczenie przez PKS w Raciborzu usług publicznego transportu zbiorowego na terenie całego powiatu raciborskiego z wszystkimi włodarzami gmin.

Pierwszy kwartał bieżącego roku PKS zakończył wynikiem dodatnim na poziomie 100 tys. zł. Wpływ na taką sytuację miały stabilne przychody z wykonywania transportu publicznego na terenie powiatów: raciborskiego, rybnickiego oraz wodzisławskiego, a także kędzierzyńsko-kozielskiego i głubczyckiego, zagwarantowane dofinansowanie do nierentownych kursów oraz zwiększona ilość usług świadczonych komercyjnie szczególnie w zakresie przewozów pracowniczych. Mimo że wynik za pierwszy kwartał jest pozytywny, nie ma gwarancji na dodatni bilans z całego roku. W kwietniu i maju PKS odnotował bowiem załamanie sprzedaży biletów miesięcznych szkolnych. Strajk nauczycieli, okres świąteczny, długi weekend majowy oraz trwające matury z pewnością znacząco wpłynęły na tę sytuację. Łączna liczba zakupionych biletów na maj zmalała o ponad 1300 szt. w odniesieniu do marca br. (w marcu PKS sprzedał 4108 biletów, a w maju już tylko 2765). Największy spadek zanotowano szczególnie w grupie osób dojeżdżających do szkół ponadpodstawowych.

Zgodnie z prognozą taka tendencja ma utrzymać się do końca sierpnia. Bazując na doświadczeniu z poprzednich lat, raciborski PKS zakłada, że wzrost przychodów nastąpi od początku września, na co wpłynąć ma powrót młodzieży do szkół oraz utrzymanie obecnie obsługiwanych przewozów komercyjnych.

c
fot. archiwum