Zielone czeki rozdane

39
254

Osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej nagrodzono już po raz 26.

Zielone czeki trafiły do osób, które z zapałem i energią angażują się w ochronę środowiska naturalnego. Do tej pory wyróżnienia otrzymało wiele osób, które często w nowatorski i niekonwencjonalny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska. Wśród nagrodzonych dotychczas są przedstawiciele różnych środowisk m.in. naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy. Wysokość przyznanych nagród wynosi już ponad 2,5 mln złotych.

Laureatów wyłoniła kapituła składająca się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody. Nagrody przyznano w poszczególnych kategoriach.

W kategorii „Programy i akcje dotyczące ochrony przyrody” laureatką została Justyna Grzeszczyk za wielkie zaangażowanie w realizację programów i wydarzeń ekologicznych realizowanych we współpracy z lokalnymi organizacjami i jednostkami edukacyjnymi podczas imprez otwartych dotyczących ochrony przyrody.

W kategorii „Edukacja ekologiczna” laureatem został Józef Rzepka za całokształt działań edukacyjnych i proekologicznych na terenie Miasta Kalety oraz Katarzyna Majzel-Pośpiech za przygotowanie i realizację różnych autorskich działań edukacyjnych w postaci: animacji, filmów oraz warsztatów.

W kategorii „Szkolna edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży” laureatką została Małgorzata Dyl za podejmowanie realnych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu, polegających przede wszystkim na edukacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, organizowanie integracyjnych warsztatów edukacyjnych i happeningów oraz prowadzenie zajęć hortiterapii dla dziec.

W kategorii „Publicystyka ekologiczna” laureatem został Krzysztof Belik za całokształt osiągnięć z zakresu publicystyki przyrodniczej dotyczącej awifauny Śląska.

W kategorii „Działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych” laureatem został Henryk Jan Dominiak za upowszechnianie i promowanie działań oraz postaw ekologicznych.

Nagrodę specjalną otrzymała Agnieszka Łyczko i Sławomir Łyczko – za osiągnięcia wykraczające poza poszczególne kategorie konkursowe.

Kapituła wyłoniła również osoby, które zostały nagrodzone dyplomami uznania Funduszu. Są to: Monika Pasterak (kategoria „Programy i akcje dotyczące ochrony przyrody”), Beata Urych (kategoria „Prace naukowo–badawcze”), Joanna May, Joanna Cieplińska–Lis, Milena Iżykowska (kategoria „Szkolna edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży”), Ewelina Sygulska (kategoria „Publicystyka ekologiczna”), Piotr Kocot oraz Małgorzata Dawid–Chrzęstek, Maria Siąkała, Maurycy Hankiewicz (kategoria „Działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych”).

C
Fot. WFOŚiGW

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.