„100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018”

178
178

Przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości okazją do kształtowania postaw proekologicznych.

Ogólnopolskie przedsięwzięcie pod nazwą „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” zostało zorganizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i wojewódzkie fundusze pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Akcja była realizowana w ramach projektu „Niepodległa”.

Podobnie jak w innych miastach, w Katowicach przedsięwzięcie odbyło się 9 września. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zorganizował akcję przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Miasta Katowice. Wydarzeniu przyświecało patriotyczne hasło – „Posadź #DrzewoDlaPolski”.

Za przyniesiony odpad można było otrzymać sadzonki rodzimych drzew, m.in. olszy, świerku, sosny, klonu jaworu, jarzębu, dębu szypułkowego. Osoby, które dostarczyły 10 baterii, 10 zgniecionych butelek pet lub puszek aluminiowych, 1 drobny elektrośmieć otrzymywały 1 sadzonkę.

Ogólnopolska akcja miała na celu przede wszystkim uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto organizatorom zależało na zwróceniu uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne ojczyzny. – Proekologiczna postawa stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego patriotyzmu. Wszystkie osoby, które dostarczyły nam odpady, otrzymały sadzonki. Poprzez powszechną akcję sadzenia drzew, podkreśla się, że proekologiczne działania każdego z nas mają wymierne znaczenie, szczególnie takie codzienne czynności, jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz szacunek dla pięknej polskiej przyrody, w tym także otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach czy w parkach – przyznaje WFOŚiGW w Katowicach.

– Poprzez powszechną akcję sadzenia drzew, NFOŚiGW i WFOŚiGW chcą podkreślić, że działania każdego z nas na rzecz środowiska naturalnego mają wymierne znaczenie i przynoszą konkretne korzyści ekologiczne. Szczególnie istotne są takie codzienne czynności, jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz poszanowanie pięknej polskiej przyrody, w tym także otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach czy w parkach – podkreśla NFOŚiGW.

W ramach akcji odbył się również quiz z historii Polski i wiedzy ekologicznej. Poprawne odpowiedzi organizatorzy nagradzali upominkami.

Fot. WFOŚiGW w Katowicach

/j/

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.