Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych oraz stowarzyszenie "Czyń Dobro" uczą się przełamywania barier pomiędzy niepełnosprawnymi a resztą.
Mowa o projekcie "Oswój się z niepełnosprawnością", który w szranki o wsparcie finansowe Fundacji PZU stanął z blisko 150 innymi propozycjami z całego kraju. Dzięki szerokiemu kontekstowi oraz społecznemu zasięgowi oddziaływania inicjatywa została wysoko oceniona przez kapitułę konkursową (projekt zajął 3 miejsce) i pozyskała wsparcie w sfinansowaniu 90% kosztów przedsięwzięcia.
Celem projektu jest stworzenie swoistej platformy wzajemnego poznawania się osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Jak mówi Beata Rączka, dyrektor ZPSWR, inicjatywa łączy w sobie działania skierowane do obu grup. – Z jednej strony chcemy wspomagać osoby niepełnosprawne w kształtowaniu pozytywnych i społecznych zachowań. Celem tych działań jest nauka rozumienia własnych ograniczeń, a poprzez to akceptacja swej niepełnosprawności. Z drugiej strony niepełnosprawni podopieczni placówki swymi działaniami będą oddziaływać na wyobraźnię i właściwą percepcję ze strony reszty społeczeństwa – wyjaśnia dyrektor Rączka.
Dzięki kampanii „Oswój się z niepełnosprawnością” już teraz mieszkańcy powiatu wodzisławskiego mogą oglądać bilbordy towarzyszące realizacji projektu. Kolportowane też są foldery, które mają przyczynić się do wzajemnego poznania, większej tolerancji i otwartości na problemy osób niepełnosprawnych, a co się z tym łączy, przeciwdziałaniu dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu.
Zobacz więcej zdjęć z realizacji projektu>>
Dodatkowo trzydziestoosobowa grupa niepełnosprawnych mieszkańców powiatu wodzisławskiego uczestniczy obecnie w zajęciach teatralnych, których efektem będzie spektakl z ich udziałem. By bardziej wczuć się w rolę, młodzi artyści udali się m.in. do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej oraz Opery Śląskiej w Bytomiu, a także uczestniczą w zajęciach z savoire – vivre oraz korzystają z usług salonu piękności.
Wszystkie działania są skrupulatnie fotografowane, a spośród wszystkich zdjęć zostaną wybrane te najciekawsze. Z nich przygotowana zostanie wystawa fotograficzna – po to, by społeczność lokalna mogła lepiej poznać, zrozumieć i zaakceptować osoby o specjalnych potrzebach. By móc oswoić się z niepełnosprawnością.
/wr/